Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nový materiál zvýrazní poškodenia, sám ich zacelí a je recyklovateľný

Nový materiál zvýrazní poškodenia, sám ich zacelí a je recyklovateľný
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
2. 3. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Inžinieri z ETH Zürich vyvinuli nový univerzálny materiál, ktorý by mal pomôcť v pokračujúcom boji proti korózii budov a vozidiel. Antikorózny polymérový náter nielen chráni pred koróziou, ale upozorňuje na trhliny, ktoré sa vytvárajú, automaticky opravuje poškodenia a po skončení životnosti sa dá recyklovať.

Korózia nakoniec postihne takmer všetko, čo ľudia postavia, od mrakodrapov a mostov, až po lietadlá, vlaky a autá. Vývoj nových materiálov a náterov odolných voči korózii je neustále potrebný a vedci teraz vyvinuli jeden s množstvom zaujímavých vlastností.

Nový materiál sa nazýva ako Poly(fenylén metylén), skrátene PPM, a možno ho nastriekať na povrch, kde stvrdne na pevný polymérový povlak. Aby tím otestoval, ako dobre funguje ako bariéra proti korózii, uskutočnil experiment zrýchleného starnutia, pri ktorom boli vzorky hliníkovej zliatiny vystavené pôsobeniu slaného roztoku buď s náterom PPM, alebo bez neho. A skutočne, kovy potiahnuté 30 a 50 mikrometrov hrubými vrstvami PPM nevykazovali po mnohých cykloch zrýchleného starnutia žiadnu výraznú koróziu.

PPM tiež preukázal schopnosť samo obnovy. Keď tím úmyselne poškriabal povlak a potom ho vystavil pôsobeniu roztoku, zistilo sa, že rýchlo sám zacelil poškodenie. Funguje to preto, lebo roztok reaguje s hliníkom pod ním, čo spôsobí, že sa oblasť zahreje a roztopí polymér práve natoľko, aby vtekal do medzery. Po vyplnení sa kontakt medzi roztokom a kovom preruší, takže sa ochladí a povlak opäť stvrdne.

Kovová doska potiahnutá novým antikoróznym polymérom.

Polymér vopred upozorňuje aj na tento druh poškodenia pre prípad, že by bol potrebný ľudský zásah. PPM totiž fluoreskuje pod UV svetlom, ale nie v prípade, že je poškodený, čo umožňuje jasný spôsob kontroly trhlín, ktoré by inak bolo ťažké odhaliť.

Ani po skončení životnosti sa tento nadštandardne výkonný materiál nezastaví. Možno ho totiž recyklovať a použiť na nový povrch. Naopak, podobné polyméry možno len vyhodiť na skládku alebo spáliť. Pri testoch ho výskumníci odstránili a recyklovali len s 5 % stratou materiálu a bez poklesu jeho výkonnosti aj po piatich cykloch opätovného použitia.

Výskumníci v súčasnosti žiadajú o patent na tento materiál, pričom v ďalšej práci sa budú skúmať spôsoby, ako technológiu ešte vylepšiť. Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne Polymers.