Systém VRoxy posúva teleprezenciu za hranice pozerania a rozprávania

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 21. 11. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Väčšina teleprezenčných robotov sú v podstate len tablety na diaľkové ovládanie, ktoré sa dajú riadiť po miestnosti. Novo vyvinutý systém VRoxy sa líši tým, že robot kopíruje pohyby používateľa a navyše sa automaticky pilotuje na rôzne miesta v danom priestore.
Systém VRoxy vyvíja tím výskumníkov z Cornellovej a Brownovej univerzity. V súčasnej vo funkčnej podobe prototypu robot VRoxy pozostáva z rúrkového plastového tela s motorizovanými všesmerovými kolesami v spodnej časti a video obrazovkou v hornej časti.
V hornej časti sa nachádza aj robotický ukazovák, spolu s 360-stupňovou kamerou Ricoh Theta V. Operátor jednoducho nosí náhlavnú súpravu Quest Pro VR a na diaľku ovláda robotický systém zo svojej kancelárie, z domu alebo prakticky odkiaľkoľvek, kde sa nachádza.
Prostredníctvom VR náhlavnej súpravy môže používateľ prepínať medzi pohlcujúcim živým pohľadom z 360-stupňovej kamery robota alebo vopred naskenovaným pohľadom na 3D mapu celého priestoru, v ktorom sa robot nachádza. Po výbere cieľa na tejto mape robot potom pokračuje v autonómnej ceste, ak už nie je na mieste. Keď dorazí na miesto, VR náhlavná súprava sa automaticky prepne späť na pohľad z prvej osoby z kamery robota.
Táto funkcia nielenže ušetrí používateľa problémov s manuálnym „riadením“ robota z miesta na miesto, ale tiež ho ochráni pred závratmi, ktoré môžu nastať pri sledovaní živého videoprenosu z robota počas jeho pohybu. Súprava VR monitoruje výrazy tváre a pohyby očí používateľa a v reálnom čase ich reprodukuje na avatarovi používateľa, ktorý sa zobrazuje na obrazovke robota.
VR náhlavná súprava zaznamenáva aj pohyby hlavy nositeľa, ktoré robot napodobňuje tým, že prostredníctvom kĺbového držiaka primerane posúva alebo nakláňa obrazovku. A keď používateľ fyzicky ukáže prstom na niečo v rámci pohľadu náhlavnej súpravy, ukazovák robota sa pohne tak, aby ukazoval tým istým smerom v reálnom svete. Výskumníci pritom dúfajú, že v budúcnosti vybavia robota dvoma ramenami ovládanými používateľom.
Pri testovaní existujúceho systému VRoxy ho tím už využil na navigáciu tam a späť po chodbe medzi laboratóriom a kanceláriou, kde používateľ spolupracoval s rôznymi ľuďmi na rôznych úlohách.
Štúdia, ktorú vedú Mose Sakashita, Hyunju Kim, Ruidong Zhang a François Guimbretière z Cornellovej univerzity, spolu s Brandonom Woodardom z Brownovej univerzity, je opísaná v príspevku prezentovanom na sympóziu ACM Symposium on User Interface Software and Technology v San Franciscu.