Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Robot s magnetickými "kolesami" na kontrolu mostových konštrukcií

Robot s magnetickými "kolesami" na kontrolu mostových konštrukcií
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
22. 12. 2013
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V Japonsku sa tím vývojárov venuje výrobe robota s magnetickými ukončeniami "kolies", ktorý je určený na to, aby kontroloval železné konštrukcie. Jeho nasadenie sa očakáva v priebehu 3 rokov.

Doteraz sme sa pri robotoch ktorí lozia po stenách stretávali s tým, že boli vybavené prísavkami, aby prekonali gravitáciu a udržali sa v zvislej polohe. Vývojári z Japonska (Osaka City University Graduate School of Engeneering) však využili inú možnosť. Robota vybavili zariadeniami v tvare kolies, avšak bez vonkajšej obruče. Na konci každej tyče je magnet. Úlohou tohto robota však nebude loziť po železných stenách, ale po železných konštrukciách. Je totiž vyvíjaný pre kontrolu mostových konštrukcií. 

Robot má 4 takéto magnetické „kolesá“ a dokáže prejsť po kovovom povrchu vzdialenosť asi 20 cm za sekundu. Jeho hlavnou výhodou je práve inovatívny prístup ku konštrukcii kolesa, pretože vďaka absencii vonkajšej obruče tak môže s magnetickými zakončeniami prekonávať viaceré prekážky a najmä nerovné povrchy. Tak skoro ho však neuvidíme na Golden Gate  - tím očakáva nasadenie robota do praxe až v priebehu 3 rokov.