Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Google kúpi rozum pre svoje roboty

Google kúpi rozum pre svoje roboty
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
27. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Google prevezme velenie nad spoločnosťou DeepMind, ktorá sa zaoberá vývojom umelej inteligencie robotov či podobných strojov. Pre svoje roboty od Boston Dynamics chce zrejme Google nie len vysokú technickú, ale i inteligenčnú úroveň.

V poslednom čase Google veru míňa nemalé peniaze na nákup jednotlivých spoločností – a tak aj ich nápadov. Roboty, termostaty a dnes už aj umelá inteligencia. V porovnaní s predchádzajúcimi kúpami je táto pomerne malá, i keď stále hovoríme o 400 miliónoch dolárov, ktoré Google investuje do spoločnosti DeepMind. Tá bola založená neuro-vedcom Demisom Hassabisom, vývojárom známeho Skype Jaanom Tallinom a výskumníkom Shane Leggom.

DeepMind Technologies je londýnska spoločnosť, ktorá má 75 zamestnancov a jej cieľom je akási všehochuť v oblasti „najlepšieho využitia techniky v rámci výučby strojov a systémovej neurovedy na výrobu silných, viacúčelových algoritmov určených na edukáciu.“ Aby sa to zjednodušilo – ide o vývoj umelej inteligencie v oblasti robotiky či iných mechanizmov, no tiež vyvíja aplikácie na území PC hier, obchodov i simulácií. Takto budú roboty schopné vykonávať niektoré (časom snáď i všetky) úkony samostatne, na základe rôznych algoritmov a programovaní. Roboty, a to skutočne schopné od Boston Dynamics, už totiž Google vlastní. A tak im zrejme okrem technického zdokonaľovania chce vylepšiť i mozgovú kapacitu. Práve robotika, kybernetika a umelá inteligencia majú totiž podľa súčasného vývoja vedy a techniky do budúcnosti obrovský význam. Mimochodom, o kúpu spoločnosti mal záujem i Facebook.