Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

70-ročný Colossus urýchlil koniec vojny

70-ročný Colossus urýchlil koniec vojny
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
7. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nasadenie počítača do vojny sa datuje do roku 1944, kedy vo Veľkej Británii použili počítač Colossus. Bol to tajný stroj primárne určený na dešifrovanie nemeckých rádiových správ. Tie sa kódovali v prístroji Lorenz SZ. A že to taký „kolos“ naozaj bol, o tom svedčí viacero faktov.

Možno kedysi rozhodovali o výsledku vojny fakty ako výzbroj vojakov či taktika, no dnes je doba trochu iná. O tom, kam sa ručička váh posunie, hovorí skôr sila „umelej inteligencie“. Nasadenie počítača do vojny sa datuje do roku 1944, kedy vo Veľkej Británii použili počítač Colossus. Bol to tajný stroj primárne určený na dešifrovanie nemeckých rádiových správ. Tie sa kódovali v prístroji Lorenz SZ. A že to taký „kolos“ naozaj bol, o tom svedčí viacero faktov. Napríklad to, že obsahoval až neuveriteľných 1500 elektróniek. Toto číslo ho stavia do pozície najväčšieho počítača svojej doby (konkurencia mala „len“ 150 elektróniek). Druhá verzia Colossu - Mark II - mala až 2500 elektróniek a považuje sa za prvý programovateľný počítač vôbec.

Zaujímavosťou je, že existencia týchto počítačov sa oficiálne odhalila verejnosti až v roku 2000. Sám Winston Churchill podpísal dekrét o tom, že tieto stroje majú byť zničené. I keď, niektoré Colossus Mark II pracovali pre školenia a pomocné ešte do roku 1950.

5.februára si Briti pripomenuli 70.výročie ich nasadenia a tým i urýchlenie konca vojny.