Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Aurora: Ovládajte svoje sny!

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
7. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedomé snenie (Lucid Dreaming) nie je v oblasti vedy žiadnou novinkou. Už Aristoteles ho v 4.storočí pnl celkom presne opísal. Je to stav spánku, kedy si snívajúci človek uvedomuje, že sníva. Väčšina snov plynie sama, no počas vedomého snívania môžeme dokázať manipulovať snom – a pritom stále spať.

Otvára to priestor neuveriteľnej kreativite a ak ste vytrénovaný „vedomý spáč“, ponúka neobmedzené možnosti toho, čo v sne môžete robiť. Spoločnosť iWinks prichádza so zvláštnou čelenkou s názvom Aurora. Je založená na meraní mozgovej aktivity (EEG) a jej úlohou je podporiť a posilniť tento typ snenia. Aurora sa však môže používať i s aplikáciou na smartfóne. Po Bluetooth spárovaní čelenky a smartfónu sa mozgová aktivita zaznamenáva aj v smartfóne a vy si ju potom môžete prezrieť i kvalitu spánku. V čelenke je totiž okrem elektród merajúcich mozgovú činnosť i zabudovaný akcelerometer. Nájde sa tu však i merač srdcového pulzu a LED svetlá.

        Aurora kontroluje vašu EEG a ponúka vám možnosť vedomého snenia

Pýtate sa, načo LED? Práve tie sú tajomstvom úspechu vedomého snenia s Aurorou. Keď algoritmus spracúvajúci vaše EEG dáta rozpozná, že ste v hladine REM spánku, Aurora sa začne starať o to, aby ste si uvedomili, že snívate a mohli tak začať kreatívny snový proces. To sa stane tak, že vám LED svetlo začne vysielať pred zavretými očami určité prednastavené signály vo vybratej farbe, čo sa vám vybaví v sne. A tam by ste si mohli dokázať spojiť 1+1. Uvidíte svetlo, ktoré vám pripomenie, že ste si ho nastavili = viete, že snívate. A v tom momente sa môže pre vás začať kreatívna fáza. 

Aurora spolupracuje s Androidom aj iOS a je otvorená i aplikáciám tretích strán. Projekt je zatiaľ na Kickstarteri a čaká na podporu. Momentálne ho môžete podporiť a predobjednať si túto novinku za 199 dolárov.

Mimochodom, časom plánujú tvorcovia pridať i funkciu kolektívneho snenia, ktorá by počas vedomého snenia spájala vedomie viacerých snívajúcich naraz.