Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Najtenšie LED diódy majú hrúbku len 3 atómy!

Najtenšie LED diódy majú hrúbku len 3 atómy!
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
11. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Luminiscenčná dióda, teda LED (z anglického Light-Emitting Diode) je polovodičová súčastka vyžarujúca úzskospektrálne svetlo. Každý z nás sa s ňou denne stretáva v rôznych podobách. Vývojári sa však nedávno rozhodli znížiť hrúbku LED diód. Podarilo sa im to do neuveriteľných rozmerov.

Diódy LED sú už teraz pomerne malé, no vývojári mali zrejme iný názor a pokúsili sa ich ešte o niečo zmenšiť. Podarilo sa im to. Hrúbka LED je momentálne ekvivalentná hrúbke iba troch atómov! Vývojári veria, že spravili najtenšie možné LED. Svetlá sú v tomto prípade vyrobené z jedného zo selenidových druhov volfrámu, ktorý je rozdelený do super tenkých vrstiev.

Jeden člen z tímu pracujúom na tvorbe nových LED, Xiaodong Xu vraví: „Takáto hrúbka skladacích LED diód je veľmi dôležitá pre prenosné a integrované obvody v budúcnosti“. Tieto LED diódy sú teraz 10-20 násobne tenšie ako doterajšie bežné LEDky. Tým sa zároveň otvorili nové možnosti využitia. Xu v rozhovore naznačil, kde sa môžu takéto LED ujať. S touto hrúbkou sú totiž naozaj skladacie, respektíve flexibilné. Preto sa môžu využiť pri tvorbe rôznych wearables či minimálne ako aplikácie na rôzne materiály. Jason Ross, ďalší z výskumníkov, iba dodáva: „Je to obrovský pokrok v miniaturizácii technológií.“ Teraz už budeme iba netrpezlivo čakať, čo z toho vznikne.