Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Robotický chobot sa sám učí pohybovať!

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
17. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nemeckí inžinieri zo spoločnosti Festo naprogramovali zaujímavý „chobot“ - tak totiž sami nazývajú mechanické ohybné rameno, ktoré sa z hlavného úchytného kĺbu doslova hojdá. Zaujímavosťou tohto robotického chobota však nie je tvar ani ovládanie, ale schopnosť učiť sa.

Počítačový mozog tohto robotického chobota je pripravený na metódu „pokus-omyl“ a až na základe skúseností by si mal zapamätať a osvojiť rôzne pohyby a úchopy.Túto robotickú ruku vo Festo vyvinuli už v roku 2010, no až teraz sa vývojárom podarilo naučiť ju precíznym pohybom. Jej jedinečnosť je práve v tom, že si dokáže osvojovať rôzne pohyby bez toho, aby bola na ne naprogramovaná. Tak ju môže dokonca i laik naučiť pohybom, ktoré od nej vyžaduje. Učí sa teda praxou – nie predprogramovaním. Obsahuje totiž novú „svalovú pamäť“ podobnú tej, akú majú bábätká, keď sa učia koordinovane pohybovať. Rameno sa napríklad učí tak, že najskôr je do želanej polohy dotlačené silou a odoláva, druhý raz sa už do vyžiadanej pozície dostane ľahšie, až si napokon pohyby osvojí.

Robotické rameno na spôsob chobota

Za zmienku stoja i samotné úchopy tohto ramena, aké sme videli v Spidermanovi u zločinca Octopusa. Sú jemné a mierne flexibilné a dokážu podať vraj opatrne všetko od orechov až po vajce. Celé toto rameno je vyvinuté na prácu v manufaktúre, na spoluprácu strojov a ľudí. Tieto nové ohybné ramená sú totiž ľahšie ovládateľnejšie ako pôvodné tvrdé hydraulické prístroje.