Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Aerogél: Iný pohľad na skupenstvo a jeho vlastnosti

Aerogél: Iný pohľad na skupenstvo a jeho vlastnosti
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
21. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Zabudnite na pevné, kvapalné a plynné skupenstvo, je tu niečo omnoho zaujímavejšie - a nie je to ani plazma. Materiál sa nazýva aerogél a má neuveriteľné vlastnosti. Tie súvisia i s tým, z čoho pozostáva. Kremík je neuveriteľný tepelný izolant a uhlíkový aerogél sa zase vyznačuje ľahkosťou.

Jedným z najzaujímavejších materiálov, aké za poslednú dobu vznikajú je určite látka s názvom aerogél. Vyzerá, akoby prešiel z vesmíru a pritom sa jeho vznik datuje už do roku 1931. Vtedy sa stavili dvaja vedci Samuel Stephens Kistler a Charles Learned, že Kistler nahradí tekutinu v želé plynom bez toho, aby došlo k určitému vyfučaniu či zmršteniu.

Aerogél je materiál, ktorý sa často nazýva i zamrznutý dym, pevný dym, či dokonca pevný vzduch alebo modrý dym. Na jeho výrobu potrebujete najskôr klasický gél a z neho potom veľmi pomalým procesom odstránite kvapalinu, kým pevná štruktúra ostáva. Znie to jednoducho, no na realizáciu je potrebná celá rada chemických postupov. Tekutina sa odstraňuje procesom, ktorý využíva tlak a zmeny teploty. Výsledkom celého postupu je to, že namiesto tekutého plynu vznikne pevný. Aerogél vyzerá ako klasický gél, no na dotyk je to niečo ako polystyrén. No jeho vlastnosti sú jedinečné! Existujú totiž jeho viaceré variácie v súvislosti s použitými materiálmi. Kým kremíkový aerogél je perfektný tepelný izolant, uhlíkový je zase extrémne ľahký. Posúďte sami:

Kremíkový aerogél je silný a dobrý izolant tepla Aerogél zo silikónu a jeho neuveriteľnáá tepelná izolácia

Foto: NASA