Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Robotické ryby oklamú svojich živých druhov

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
25. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pod pojmom „robot“ sa nutne nemusí ukrývať iba ťažký plechový stroj spojený skrutkami. A pod pojmom „robotická ryba“ si zase netreba predstaviť iba tvrdú hračku s kľúčikom plávajúcu vďaka zotrvačnosti. Vývojári z MIT laboratórií sa totiž rozhodli pozrieť sa na celú vec novým spôsobom.

MIT pracuje na koncepte mäkkých robotov, konkrétne robotických rýb. Tie sa práve vďaka svojej hybnosti budú môcť pohybovať omnoho elegantnejšie, ako rôzne mechanické hračky do detského kúpeľa. Ich koncept sa totiž nespolieha len na motor a silné spojivá. Mäkké roboty budú pohybovať svojím chvostom vďaka zaujímavej vnútornej konštrukcii – nafukujú systém trubíc, ktorý sa nachádza v ich vnútri, oxidom uhličitým. Výboje oxidu uhličitého sa rýchlo striedajú a prepínanie medzi takouto silou založenou na tlaku má za výsledok viacero vecí: pohyb vyzerá neuveriteľne prirodzene v porovnaní s inými podobnými robotickými zariadeniami, zároveň však tieto roboty prejavujú neuveriteľnú vrtkosť. Dostatočne silný výbuch oxidu uhličitého dokáže dokonca otočiť rybu v okamihu o 100 stupňov!

Ryba sa skladá z dvoch častí – jedna je pevná, nachádza sa v prednej časti a obsahuje potrebné obvody a elektroniku. Má tu i prijímač, ktorým bezdrôtovo prijíma signály od ľudí, ktorí ju do terénu vyšlú. Druhá časť je mäkká, zo silikónu, reagujúca na zmeny tlaku v trubiciach.

Doterajšie prototypy sú však naozaj len v ranej fáze vývojového procesu a zatiaľ sa ich vlastnosti zameriavajú skôr na rýchlosť ako na trvácnosť. Vývojár MIT plánujú potom modely nasadiť medzi rybie húfy, kde by mohli absolútne nepozorovane vďaka nim sledovať správanie rýb.