Uplatní sa mäkká robo-korytnačka v zdravotníctve?
- Autor:
- Alžbeta Harry Gavendová
- Zverejnené:
- 25. 3. 2014
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Glaucus je mäkký, ohybný robot v podobe korytnačky, ktorý využíva princíp nafukovania sústavy trubičiek pomocou oxidu uhličitého. Tlak vzduchu, ktorý sa striedavo v premyslených intervaloch strieda z predných na zadné končatiny, tvorí efekt, akoby sa pohybovala ozajstný živočích. A zaujímavosťou je, že sa tieto princípy môžu uplatniť i v zdravotníctve.
Zrejme vývojári z MIT nie sú jediní, ktorí prišli na výhody robotov, ktorí neobsahujú iba pevné časti a kovové súčiastky. Spoločnosť Super-Releaser využila podobný princíp vo svojom novom projekte Glaucus. Ako inak, ide o robota, a to dosť nezvyčajného.
Glaucus je mäkký, ohybný robot v podobe korytnačky. Využíva tiež princíp nafukovania sústavy trubičiek pomocou oxidu uhličitého. V tomto prípade však nepláva, ale chodí. Tlak vzduchu, ktorý sa striedavo v premyslených intervaloch strieda z predných na zadné končatiny, tvorí efekt, akoby sa pohybovala ozajstná korytnačka. Pumpy sú okrem toho sústredené iba do častí končatín, odkiaľ sa im darí odlepiť „korytnačie paprčky“ z podložky a presunúť ju o pár centimetrov. Robot však zatia nemá samostatný systém napájania vzdušného pohonu, stále potrebuje externé zariadenia. No je na dobrej ceste.
Na čo však bude slúžiť korytnačka, ktorá sa vie sama plaziť? Treba poznamenať, že vývojári musia vždy skúšať všelijaké cesty, kým dosiahnu to, čo potrebujú. Tento krok môže viesť k tvorbe pomôcok na rehabilitáciu. Ako vidno vo videu, nafukovacie časti sú akoby oddelené od ostatnej hmoty. Pacienti tak budú musieť vynaložiť určité úsilie, aby kĺby skrčili či vystreli. Zaujímavo však pôsobí i nápad využiť túto silikónovú hmotu ako stielku do protetickej končatiny. Namiesto pevných materiálov, ktoré vedú dlhším používaním počas dňa k odreninám, by táto nová hmota mohla byť pohodlnejšou náhradou.