Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Rozšírená realita v armáde USA?

Rozšírená realita v armáde USA?
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
2. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Predstavte si rok 2025, pozeráte sa na tréning vojakov, ktorí však vyzerá trochu nezvyčajne. Pobehujú totiž s obrovskými okuliarmi, kričia na seba, strieľajú neviditeľné náboje na neexistujúce ciele, dorozumievajú sa s vrtuľníkmi či stíhačkami, ktoré však nad nimi akosi nelietajú... O čo teda ide?

Celé to pripomína skôr ihrisko, kde sa hrajú trochu, ehm, väčšie a najmä svalnatejšie deti. Ale iba na prvý pohľad. V skutočnosti by totiž práve takto mal rok 2025 vyzerať v americkej armáde. Tá sa totiž postupne pripravuje na program Future Holistic Training Environment Live Syntetic. Pôjde v ňom o tréningový program, ktorý by Pentagonu umožnil jednoduchšie a najmä lacnejšie tréningy na bojovom poli. Vojaci pri tom využijú práve okuliare s rozšírenou realitou na to, aby precvičovali najmä taktiku. Úspech moderných armád je totiž predovšetkým v taktike a logistike. Zbrane sú síce dôležité tiež, no bez spomínaných dvoch vecí by bol výsledok rovnaký, ako keby vojaci hádzali po sebe kamene.

Problémom taktických cvičení je však práve finančná stránka a do istej miery i bezpečnosť. Dopovať tanky či ponorky, stíhačky – a to len kvôli tréningom, to je veru záťaž i pre odvetvie, ktoré netrpí zrovna nedostatkom peňazí. Spomínaný program, ktorý armáda USA plánuje do roku 2025 spustiť, teda zahŕňa virtuálnu realitu – a v nej spája nie len taktické bojové jednotky na zemi, ale vojaci budú môcť komunikovať v simulátore i s vrtuľníkmi a lietadlami, rovnako ako s obrnenými vozidlami. Ide teda o jedinečnú fúziu ozbrojených síl, ktorú by mohli trénovať kedykoľvek - nie iba pár krát do roka.

Do konca budúceho roka by odborníci mali dať dohromady výsledky, čo všetko bude technicky takýto tréning vyžadovať a následne sa pustia do prípravných fáz, aby sa prvé testy uskutočnili už v roku 2022.