Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Microsoft napreduje s robotickými asistenčnými službami

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
9. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Microsoft chce dosiahnuť to, aby boli roboty a inteligentné systémy čím skôr dokázali reagovať na naše požiadavky – už dlhšiu dobu testuje rôznych robotických asistentov v úradoch či verejných miestach. Ľudskí asistenti a recepční, samozrejme, dokážu udržať konverzáciu, odpovedajú na otázky, alebo ich sami kladú, no postupne sa k tomu vedci snažia dopracovať i v rámci robotiky.

Umelá inteligencia má zatiaľ obmedzenia v tom, čo jej akoby vštepia vývojári. A tí jej ešte nemôžu darovať samostatné premýšľanie. Musí sa teda, okrem iného, i sama učiť a pamätať si vzorce správania jednotlivých ľudí. Výskumníci z Microsoftu už nasadili roboty, ktoré nie len rozoznajú ľudí (vďaka integrovaným kamerám), ale aj zistia ich úlohu, rolu. Ak napríklad robot vo vstupnej hale zaregistruje, že smerom k výťahom sa posúva skupina ľudí, privolá výťah automaticky sám. Postupuje však aj individuálne – na základe detekcie tváre vás rozpozná a keďže eviduje, že pravidelne idete cez vstupnú halu o 7:00 a privoláte výťah do kancelárie na 9.poschodí, onedlho vám pri zaregistrovaní prechádzania cez vstupnú halu zavolá výťah v predstihu sám.

K postupnému učeniu sa robotov pribúdajú i konverzačné schopnosti. Robotickí asistenti si totiž môžu posúvať medzi sebou informácie, teda konverzovať. Ak sa vo vstupnej hale pri návšteve inštitúcie spýtate, kde je miesto, ktoré hľadáte, robot na danom poschodí už má informáciu z recepcie, že prídete a nasmeruje vás presne tam, kam potrebujete, prípadne zavolá už konkrétneho človeka, za ktorým vedú vaše kroky. Robot na recepcii navyše dokáže i rukami ukázať smer, kam sa máte vybrať.