Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Dróny pomáhajú hľadať trosky lietadiel v Pacifiku

Dróny pomáhajú hľadať  trosky lietadiel v Pacifiku
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
22. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Projekt BentProp sa už 15 rokov zaoberá tým, že hľadá trosky lietadiel tragicky zosnulých amerických vojakov v Pacifiku počas Druhej svetovej vojny. S pokrokmi v technológiách dochádza aj k zjednodušovaniu procesu hľadania jednotlivých nezvestných. Pred tým používali klasické metódy prieskumu a scanovania dna oceánu – zvyšky lietadiel či nevybuchnuté bomby však boli iba občasnou odmenou za námahu.

Krokom vpred je dar v podobe drónov od Scripps Institution of Oceanography a Univerzity z Delaware. BentProp teraz väčšinu scanovania prevádza pomocou týchto drónov automaticky a vďaka nim už objavili dve námorné lietadlá. Sú to 3D robotické dróny-oktokopery, ktoré majú vo výbave GoPro a infračervené fotoaparáty. Lietajúce zariadenia mapujú prostredie a hľadajú známky trosiek.

Remus na sonar-výskum morského dna

Okrem toho v súčasnosti začali využívať napríklad aj Remus (Remote Environmental Monitoring Unit System) – podvodné autonómne vozidlo, ktoré tvorí 3D sonárnu mapu samotné. Pred tým, napríklad, na podobný účel museli ťahať so sebou na člne ďalšie zariadenia. Ak Remus nájde nejaké známky toho, že v okolí by mohol byť vrak, až vtedy sa na dané miesto ponorí potápač s GoPro kamerou. Rovnako sa využíva i presný LIDAR (Light Detection And Ranging) na zmapovanie a prieskum terénu. Po destiatkach rokov sa tak rodiny obetí dozvedajú, aký osud postretol ich milovaných počas vojny...