Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

PaperFold: Smartfón s 3 obrazovkami

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
2. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vývojári pracujú na prototype smartfónu, ktorý sa skladá z troch obrazoviek disponujúcimi e-atramentovým zobrazením. Dá sa skladať a je vhodný na zobrazovanie máp a plánovanie trasy, no obsahuje všetky funkcie smartfónu.

Vývojári sa neustále snažia vyvinúť nie len absolútne flexibilné displeje, ale i skladacie. Kým však budeme môcť zložiť displej na polovicu či štyri časti rovnako, ako list do obálky, ešte sa načakáme. No istý kompromis majú na svedomí vedci z Univerzity Qeens a jej laboratórií The Human Media Lab. Sú autormi zariadenia s názvom PaperFold. Je to plne funkčný smartfón, ktorý sa skladá z troch obrazoviek so zobrazením e-atrament, ktoré sa dajú zložiť i rozložiť. Vývojári ho zatiaľ prezentujú najmä v súvislosti s mapami – mapy sa totiž zobrazujú cez všetky tri displeje a ponúkajú tak väčšiu zobrazovaciu plochu. Zaujímavou možnosťou je i položenie tohto smartfónu do stojatého tvaru, z ktorého vyhotovíte zosnímaním 3D model vašej pracovne. Ten potom dokážete vytlačiť na 3D tlači.

Doktor Roel Vertegaal, stojaci za vývojom, vraví, že trvalým cieľom výskumného tímu je vývoj počítaču na spôsob elektronického papiera, ktorý bude obsahovať podobné vlastnosti ako reálny papier. To však nie je malý cieľ, ale poriadne vysoké ambície. Podobné projekty mali už v minulosti totiž zvučné mená z tohto priemyslu - Microsoft i Sony. Výskumný tím však zatiaľ neplánuje zariadenie priniesť na trh.