Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Dron s orlím zrakom rozpozná pripináčik z výšky viac ako 18 poschodí

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
12. 2. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Najnovšia pôsobivá technológia dronov, ktorá pochádza od vedcov z Hongkonskej univerzity, sa volá „vysokorýchlostný letecký robot so zaistenou bezpečnosťou“ (Safety-assUred high-sPeed aErial Robot), v skratke SUPER. Je teda naozaj super?

Autonómne mikro vzdušné vozidlo (Micro Aerial Vehicle – MAV) SUPER má priemer 28 centimetrov a vyznačuje sa obratnosťou a rýchlosťou kolibríka. Zvláda teda let rýchlosťou viac ako 72 km / h.

Od iných oveľa rýchlejších pretekárskych dronov, ktoré dokážu vyvinúť rýchlosť až 160 km / h, sa však dron SUPER líši tým, že funguje na umelej inteligencii a má na palube 3D LiDAR radar. To znamená, že na detekciu svetla a určovanie vzdialenosti využíva pulzne vystreľované lasery, vďaka ktorým SUPER vidí orlím zrakom a dokáže presne vidieť na 1 centimeter zo vzdialenosti až 70 metrov.

„Bezpečný vysokorýchlostný letecký robot“ alias SUPER, ktorý sa môže pochváliť obratnosťou podobnou kolibríku.

Predstavte si, že z vrcholu 18-poschodovej budovy jasne vidíte pripináčik na chodníku. Áno, presne to dokáže technológia 3D LiDAR v drone SUPER.

To, čo robí túto vec dosť šialenou, je aj úroveň vyhýbania sa prekážkam, ktorú má aj keď sa pohybuje maximálnou rýchlosťou. Opäť sa to nevyrovná pretekárskemu dronu, ale schopnosť autonómne si vybrať čistú cestu cez množstvo tenkých konárov pri rýchlosti 45 km / h, zatiaľ čo prenasleduje človeka, je na vyššej úrovni.

Technológia 3D LiDAR v systéme SUPER dokáže vo vysokom rozlíšení vidieť drôty až do hrúbky približne 2,5 mm. To je približne veľkosť hrubšej struny gitary alebo drobnej vetvičky na strome.

Pohľad zhora nadol na prostredie, v ktorom SUPER vykonal všetky svoje testy s prejazdenými trasami.

V dokumente, ktorý Hongkonská univerzita zverejnila spolu s obrázkami a videozáznamom, je celá hromada matematiky týkajúcej sa parametrizácie, optimalizácie trajektórie, vzorcov a „kinodynamických obmedzení“, ktoré dokážu zamotať hlavu, ale funguje to.

Dokonca aj v absolútnej tme dokáže dron prekonávať prekážkové dráhy neuveriteľnou rýchlosťou a vyhýbať sa prekážkam. Palubná umelá inteligencia ide dokonca tak ďaleko, že vykresľuje dve trajektórie súčasne. Jednu optimalizovanú na priamu rýchlosť a druhú naklonenú k „bezpečnostnej sieti, pre každý prípad“, aby sa dron vyhol kolízii. Vďaka tomuto prístupu dron SUPER znížil mieru zlyhania až 35,9 násobne, pričom stále dosahuje rýchlosti nad 45 km / h. To znamená, že je takmer 40-krát bezpečnejší aj pri vysokých rýchlostiach.

Dron SUPER počas letu mapuje svoje prostredie v reálnom čase až do vzdialenosti 70 metrov.

Dron SUPER MAV má pomer ťahu k hmotnosti viac ako 5,0, vďaka čomu je závratne obratný a dokáže rýchlo meniť smer. Pre porovnanie, najmodernejšia viacúčelová stealth stíhačka 5. generácie Lockheed Martin F-35 Lightning II má mizerný pomer ťahu k hmotnosti približne 0,87.

Toto všetko je skvelá technológia, ktorá by mohla mať celý rad praktických využití ako je napríklad pomoc pri katastrofách, pátranie a záchrana či kontrola infraštruktúry.

Dron SUPER zatiaľ ani zďaleka nie je komerčne dostupný a tak si na jeho uvedenie budeme musieť ešte počkať. Každopádne je to ukážka mimoriadnej technológie, ktorá by v budúcnosti mohla priniesť dokonalý systém pre pátracie a monitorovacie misie.

Porovnanie dráhy komerčného dronu v porovnaní s dráhou dronu SUPER pri sledovaní človeka v lese.