Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Captiks z vás môže urobiť animovanú postavičku

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
25. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Viete si predstaviť, ako asi vznikal taký Avatar? V kine to vyzerá jednoducho a poviete si - no veď animácia! Ale v skutočnosti to boli herci, ktorí mali na sebe senzory. Tie snímali pohyb a prenášali ho do grafických - zatiaľ iba neživých figúrok. Týmto spôsobom im darovali pohyb - a teda život. Niečo podobné a dostupné nám predstavili aj na CeBite.

So zariadením Captiks môžete vykonávať rovno viacero činností. Je to súbor elektronických častí, ktoré tvoria senzory Movit a prijímač. Vďaka ich spolupráci dokážete reálny pohyb preniesť do počítačovej animovanej podoby.

"Naša spoločnosť vyvinula hardvér a softvér pre zaznamenávanie pohybu. K tomu slúžia tieto senzory. Sú wearable, bezdrôtové a prenášateľné. Vďaka nim meriate pohyb všetkých častí tela a pracujete s dátami, ktoré tieto snímače poskytujú v reálnom čase, " vysvetľoval Dario De Leo zo spoločnosti Captiks. 

Softvér poskytuje zároveň možnosť, že si sami vyviniete rôzne aplikácie. Dáta sa dajú okrem toho preniesť a využiť i v ďalších grafických programoch (Motion Builder, 3D Maya...). Snímače sú vďaka páskam upevnené na tele a vysielajú dáta, ktoré sledujete na obrazovke. Všetko umožňujú vstavané senzory ako akcelerometer, gyroskop, magnetometer i barometer. Dajú sa tak získať i informácie o tlaku.

Bezdrôtový prenos potom prebieha cez ZigBee protokol. Je podobný Bluetooth, no má lepší dosah, až do vzdialenosti 50 m a spotrebuje málo energie. Rýchlosť prenosu dát je pritom asi 200 samplov za sekundu a rýchlosť prenosu dosahuje maximum 2 Mbit / s. 

Počet zariadení na tele určených na snímanie pohybu nie je obmedzený, no na monitorovanie celého tela spoločnosť odporúča 18 senzorov. Tento spôsob zachytávania a analýzy pohybu má široké uplatnenie. Od zábavného, virtuálneho poľa záujmu, trénovanie robotov, až po bio-medicínske odvetvie. Tu pomôže vo fyzioterapii a rehabilitáciách, ale je vhodný aj pre vrcholových športovcov.