Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Sony: Prototyp zakriveného obrazového snímača

Sony: Prototyp zakriveného obrazového snímača
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
8. 7. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Sony práve odhalila prvú fotografiu, ktorá vznikla pomocou zakriveného obrazového snímača, ktorý by raz mohol viesť k zníženiu nákladov na výrobu, ale i k menším šošovkám a vyššej kvalite fotografií.

Zakrivené obrazovky televízorov nás už príliš neprekvapia, rovnako ani zakrivené obrazovky smartfónov. No taký zakrivený senzor, to už by mohlo zaujať. Sony práve odhalila prvú fotografiu, ktorá vznikla pomocou zakriveného obrazového snímača. Čo sa však dosiahne tým, že snímače budú mať takúto formu? Ide o to, že by to mohlo viesť k lacnejším senzorom, menším šošovkám a vyššej kvalite fotografií. Bežné ploché senzory totiž bojujú s problémom, že svetelné lúče, ktoré dopadajú okrajmi šošoviek nejdú priamo do roviny ohniska snímača, ale skôr za ňu. Kvôli tomu musia tvorcovia pridávať drahšie prvky do objektívov, aby sa tomuto neželanému efektu vyhli. To ich však robí zároveň i ťažšími.

Sony zakrivený senzor

Horeuvedená fotografia je prvá, ktorá vznikla technológiou zakriveného senzora a hoci nie je práve najostrejšia, stále je prvým CMOS senzorom, ktorý sa rozhodol bojovať za inováciu v tejto oblasti. Prototyp vyrobili v 2/3-palcovej verzii i full frame.