Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Dron inšpirovaný lietajúcou vevericou má výsuvné krídla na zastavenie letu

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
29. 4. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Aj tie najobratnejšie kvadrokoptéry majú pri rýchlom pohybe stále problém zastaviť svoju bočnú hybnosť, čo obmedzuje ich manévrovacie schopnosti. Experimentálny dron rieši tento problém spôsobom inšpirovaným biotechnikou, a to tak, že podľa potreby vysúva membránové krídla podobné lietajúcej veverici (poletuška alebo vakoveverica).

Miniatúrny dron, ktorý vyvinuli Dohyeon Lee, Jun-Gill Kang a Soohee Han na juhokórejskej Pohangskej univerzite vedy a techniky (POSTECH), väčšinu času lieta rovnako ako bežná kvadrokoptéra. Obsahuje obvyklé usporiadanie centrálneho tela obsahujúce elektroniku, ktoré je obklopené štyrmi ramenami s vrtuľami.

Medzi predným a zadným ramenom na každej strane sa však nachádza krídlo inšpirované lietajúcou vevericou so silikónovou membránou. Tieto krídla sú pri lete zložené, vďaka čomu dron zostáva relatívne plynulý.

Dron inšpirovaný lietajúcou vevericou - s krídlami aj chvostom.

Keď je však potrebné náhle spomalenie, krídla sa súčasne vysunú pomocou servomotoricky aktivovaného mechanizmu so štyrmi tyčami (jeden mechanizmus na krídlo). Dron zároveň zníži svoju zadnú časť, čo umožní krídlam zachytávajúcim vzduch vyvinúť maximálnu brzdnú silu prostredníctvom aerodynamického odporu.

Dron potom môže pokračovať vo visení na mieste, vystreliť iným smerom alebo pomocou krídel kĺzať na pristátie.

Hoci pôvodná verzia dronu vznikla už v roku 2023, vedci teraz vyvinuli systém Thrust-Wing Coordination Control (TWCC) založený na umelej inteligencii, ktorý zlepšuje manévrovateľnosť zlepšením koordinácie medzi vrtuľami a krídlami.

Dron inšpirovaný lietajúcou vevericou dokázal zabrzdiť vo vzduchu.

Pri simuláciách na počítačových modeloch sa zistilo, že technológia TWCC umožňuje dronu prekonať prekážkovú dráhu podobnú lesu s až 90,5 percentnou úspešnosťou. Naproti tomu úspešnosť dronov bez krídel alebo s pevnými krídlami bola len 9,52, respektíve 19 percent.

Článok o výskume bol nedávno sprístupnený na arXiv. Dron v akcii podobnej lietajúcej veverici si môžete pozrieť vo videu na začiatku článku alebo priamo TU.