Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Najnovšie zbaví fotografie šumu technológia ISOCell

Najnovšie zbaví fotografie šumu technológia ISOCell
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
25. 9. 2013
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Samsung čoskoro prinesie novú technológiu, ktorá je nadstavbou BSI snímačov. Sľubuje čistejšie zábery, aké tu ešte neboli, a to i v zhoršených svetelných podmienkach. Jej nasadenie sa očakáva do konca roka.

Keď nepomôže ISO ani BSI, prichádza na radu ISOCell. I takto by sa dala v skratke zhrnúť charakteristika novej technológie. Poďme ju však pre istotu trochu prizoomovať. Citlivosť na svetlo je jednou z najdôležitejších vlastností snímačov, nakoľko i od nej závisí kvalita fotografie, alebo naopak, počet zŕn na obrázku. Aby sme sa tomu vyhli, prichádza na scénu pokročilejšia pixelová technológia od Samsungu v rámci obrazových snímačov s BSI – ISOCell. Táto pomôže pri zlepšení svetelnej citlivosti a zväčšuje absorpciu elektrónov, čo má za výsledok vysokú vernosť farieb.

Rozdiel vo fotografii s použitím ISOCell a samotné BSI

V samotnej podstate ide o to, že technológia izoluje od seba susedné pixely tým, že medzi nimi vytvára skutočnú, fyzickú bariéru. Vďaka tomu, že sú od seba pixely oddelené, sa dá zachytiť v mikrošošovkách väčšie množstvo fotónov a lepšie prebehne aj ich prienik do tej pravej fotodiódy pixelu. Týmto sa zmenší šanca na nechcené elektrické presluchy "crosstalk" medzi pixelmi až o tretinu, oproti BSI. Nakoniec tak pixel získa väčšiu kapacitu a na fotografiách sa to prejaví väčšou ostrosťou, sýtosťou, tiež vyššou vernosťou a dynamickým rozsahom. Zväčšením uhlu hlavného lúča dopadu na snímač o pätinu, sa stáva vhodným predovšetkým do menších zariadení ako smartfón či tablet. Snímač s označením S5K4H5YB je prvým snímačom s 8 mpx, ktorý je vybavený touto technológiou. Formát optiky je ¼ palca a pixely ISOCell majú veľkosť 1,12 mikrometra. Samsung by mal v priebehu nasledujúcich pár mesiacov novinku spustiť na trh.