Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Inteligentné slúchadlá upozornia používateľa na blížiace sa auto

Inteligentné slúchadlá upozornia používateľa na blížiace sa auto
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
10. 12. 2019
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Mnohí ľudia nielenže nevedia odlepiť zrak od displeja svojho smartfónu, ale veľa z nich navyše nosí slúchadlá a tak pri prechádzaní cez cestu nemusia vôbec zaregistrovať prichádzajúci automobil. Vedci sa preto rozhodli vyvinúť slúchadlá, ktoré varujú nositeľa v prípade, že detegujú rýchlo sa približujúce vozidlo.

Síce už existujú zariadenia vybavené mikrofónom, ktoré vždy utlmia zvuk v slúchadlách tretích strán, keď sa zistia dostatočne hlasné zvuky. No na rušnej mestskej ulici by sa takýto systém neustále spúšťal, aj keď by sa používateľ nenachádzal v potenciálnom nebezpečenstve. Navyše kým si používateľ uvedomí, že prehrávaná hudba bola stlmená, môže byť už príliš neskoro na to, aby zareagoval a vyhol sa prípadnému nárazu autom.

Prototyp inteligentných slúchadiel dokáže detegovať blížiace sa auto a včas tak varovať nositeľa.

Výskumníci z Ústavu dátovej vedy na Kolumbijskej univerzite však navrhli prototyp slúchadiel, ktorý dokáže používateľa včas varovať. V súčasnej verzii obsahuje prototyp viacero miniatúrnych mikrofónov, ktoré detegujú zvuk vo všetkých smeroch okolo nositeľa. Zvukové údaje sa prenášajú do sprievodnej aplikácie, ktorá využíva algoritmy strojového učenia. Aplikácia porovná aktuálne zvuky s tými, na ktoré bola „vyškolená“ a je tak schopná rozponať všetky, ktoré súvisia s rýchlo sa približujúcimi vozidlami. Ak sú takéto zvuky zistené, používateľ je upozornený výrazným zvukovým alarmom, ktorý je špeciálne navrhnutý tak, aby upútal jeho pozornosť aj v naozaj rušnom prostredí.

Prototyp inteligentných slúchadiel dokáže detegovať blížiace sa auto a včas tak varovať nositeľa.

Celý systém údajne spotrebuje minimum energie z batérie a jeho výroba by mala byť lacná. Vedci momentálne systéme testujú nielen v laboratórnych podmienkach, ale aj priamo na rušných uliciach v New Yorku. Dúfajú pritom, že po zdokonalení technológie by sa ich systém mohol začať používať v komerčných slúchadlách a mohol by tak pomôcť zredukovať úmrtia nepozorných chodcov v mestách.