Reproduktory, ktoré sa vyparia

- Autor:
- Alžbeta Harry Gavendová
- Zverejnené:
- 19. 11. 2013
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Výskumníci z Harwardu majú novú víziu reproduktorov. Sú ionické a prvé svojho druhu. Ide v podstate iba o tenký kúsok priesvitnej gumy, ktorý je upevnený medzi vrstvami hydrogélu.
Výskumníci z Harwardu Christoph Keplinger a Jeong Yun Sun majú novú víziu reproduktorov. Sú ionické a prvé svojho druhu. Ide v podstate iba o tenký kúsok priesvitnej gumy, ktorý je upevnený medzi vrstvami hydrogélu. Tvorí ho hmota, ktorá sa trochu podobá medúze a má vodivé vlastnosti. Ak sa do tejto priesvitnej konštrukcie napojí elektrický prúd, guma v strednej časti začne pracovať a vytvára kontrakcie – je totiž elastická a tým umožňuje vlnenie. A ako vieme, na tvorbu zvuku je potrebné tvoriť vibrácie, ktoré nám už potom darujú zvuk. Primárnym cieľom tohto projektu je však podľa slov vývojárov iba demonštrácia nových materiálov v zvukovej technike, nie priamo vytvoriť nové reproduktory na báze elastických ionických materiálov.
Harwardský tím verí, že práve výroba týchto materiálov z hydrogélu bude silnou „zbraňou“ budúcnosti. Jej výhodou je totiž oproti iným materiálom maximálna flexibilita. Jednou z výziev však je ešte zariadiť to, aby nedochádzalo k zničeniu hydrogélu. Ten totiž obsahuje množstvo vody (viac ako 90%) a tá sa vyparuje. Po maximálne 2 hodinách sa teda v súčasnom štádiu vývoja membrána roztrhne, ľudovo povedané – reproduktor sa vyparí...