Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Bosch Home Connect pre spotrebiče od viacerých výrobcov

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
12. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Inteligentné, prepojené domácnosti, ktoré sa dajú riadiť a kontrolovať na diaľku cez aplikácie a smartfóny. Je to určite budúcnosť našich domácností, no spoločnosť Bosch ide v tomto smere o niečo ďalej, pretože sa snaží do svojich aplikácií integrovať domáce spotrebiče a elektroniku od viacerých výrobcov. Okrem toho vo svojom projekte Home Connect nehľadá iba čiastkové riešenia, ale hlavnou myšlienkou je poskytnúť kompletnú reťaz starostlivosti o domácnosť a jej spotrebiče. Na tlačovej konferencii v Turecku bol náš šéfredaktor Ľubo Straka zisťovať viac.

K trendom tohtoročnej konferencie patria aj inteligentné domácnosti. Ľudia si čoraz viac uvedomujú ich výhody. A k nim patrí aj prepojenie s domácimi spotrebičmi. A čo tak potom aj ich ovládanie cez aplikáciu v smartfóne ? Nič nezvyčajné, no rozhodne bude treba zaviesť istý štandard, ktorý prinesie rozhranie schopné komunikovať so spotrebičmi nielen od jedného výrobcu. Bosch sa preto rozhodol začať. 

"Prinášame riešenie v podobe Home Connect, ktoré integruje práve domáce spotrebiče od rôznych výrobcov do jednej jedinej aplikácie. Môžete teda vzdialene kontrolovať cez smartfón akýkoľvek spotrebič z ktorejkoľvek dielne v jednom jednoduchom riešení," vraví Claudia Hӓpp zo spoločnosti Bosch.

Na správne použitie potrebujete dve veci. Vybavenie domácich spotrebičov čipom s WiFi a tiež je nutné mať v smartfóne nainštalovanú aplikáciu Home Connect. Zatiaľ je dostupná pre zariadenia s operačným systémom iOS, neskôr však pribudne aj Android.

"Zatiaľ s touto aplikáciou ešte nedokážeme prepojiť akýkoľvek spotrebič, okrem našich. Wifi je totiž iba jedna časť štandardu, no my potrebujeme istý štandardizovaný softvérový protokol. Stále vyvíjame náš vlastný protokol pre systém Home Connect, ktorý v budúcnosti plánujeme otvoriť a sprístupniť aj pre iných výrobcov."

Bosch chce spolupracovať s viacerými výrobcami

Ak sa však všetko podarí, pôjde o výhody, v podobe diaľkového ovládania a kontroly domácich spotrebičov. Po novom sa tieto dajú ovládať z akéhokoľvek miesta, ak ste pripojení k internetu. A práve to potom prináša ďalšie možnosti a služby.

"Home Connect bude ponúkať aj viaceré služby. Napríklad spoluprácu s doručovateľmi jedla, či rôznymi zákazníckymi servismi. Na diaľku tak používateľ dokáže vyriešiť problém so spotrebičom. Napríklad dostane odkazy na priame linky v on-line obchodoch. Skrátka stále je informovaní a prepojený so svojou domácnosťou."

Z kancelárie si potom priamo na tablete, či smartfóne, skontrolujete stav vašej chladničky, vďaka fotografii, ktorú vám spotrebič odošle a sami sa rozhodnete, čo treba dokúpiť. V rámci pripravovaného rozšírenia má však prísť i rozpoznávanie hlasu. Systému sa teda priamo spýtate, čo vám v chladničke chýba a on sám odpovie. A na záver otázka: Kedy ? Home Connect sa oficiálne uvedie už na tohtoročnej septembrovej výstave IFA 2014.