Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Spike je laserový spôsob merania na zadnej strane smartfónu

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
1. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spike je prídavné zariadenie k smartfónu, ktoré dokáže z jedinej fotografie zistiť vzdialenosť objektu, rozmery i objem. Zariadenie Spike obsahuje vstavaný laser, 3D kompas, Bluetooth a GPS. A to nie je všetko, používateľ môže z nameraných hodnôt jednoducho vďaka 3D modelovaciemu softvéru SketchUp vytvoriť trojrozmerný model.

Do sektoru smartfónov sa nám dostalo už dávnejšie viacero inovácií, ako napríklad dodatočné objektívy a doplnky pre využitie v rámci medicíny. Teraz vývojári myslia i na ďalšie odvetvia. Spoločnosť IkeGPS je už autorom zariadení GIS (geographic information systems), ktoré pomohli pri hurikáne Katrina (2005), či zemetrasení na Haiti (2010). S poznatkami zariadení otestovaných v najťažších terénoch vyvinuli v IkeGPS zariadenie Spike, ktoré sa pripojí k smartfónu. Ide o laserový zameriavač, obdobný teodolytu používanom v stavebníctve.

Funguje to tak, že používateľ spraví fotografiu objektu, ktorý chce zmerať a aplikácia dokončí zvyšok. Hardvér zistí vzdialenosť, rozmery a objem budovy či iného objektu a namerané hodnoty odošle do smartfónu cez Bluetooth. V smartfóne sa tieto údaje zobrazia na displeji s hlavnými líniami i údajmi. Zariadenie Spike obsahuje vstavaný laser, 3D kompas, Bluetooth a GPS. A to nie je všetko, používateľ môže z nameraných hodnôt jednoducho vďaka 3D modelovaciemu softvéru SketchUp vytvoriť trojrozmerný model. Zariadenie je možné použiť vo vzdialenosti od 2 do 200 m a podľa slov výrobcu meria s laserovou presnosťou. Zariadenie je určené pre Android i iOS - i keď na iOS verzii sa ešte pracuje. Poslednou zaujímavosťou je to, že zariadenie si razilo cestu vďaka známemu Kickstarteru.