Rastliny Starlight Avatar vám posvietia na dobrú noc
- Autor:
- Alžbeta Harry Gavendová
- Zverejnené:
- 24. 1. 2014
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Bio-luminiscencia nie je až takým častým javom, no stretávame sa s ňou u viacerých organizmov. Tieto rastliny sú však ako prvé, komerčne dostupné auto-luminiscenčné. Dostali názov Starlight Avatar a sú teda vytuningovanou, inžinierskou verziou originálu Nicotiana alata.
Chceli by ste pestovať nejakú rastlinu, no už ste unavení z klasických obývačkových fikusov či balkónových muškátov? Je tu niečo zaujímavejšie. Ide o luminiscentnú rastlinu. Ubezpečujeme, že nejde o dôsledok nukleárnej nehody, je to „iba“ výtvor inžinierskeho zásahu biotechnológov zo spoločnosti BioGlow. O tejto rastline sa písalo už v roku 2010, kedy Alexander Krichevsky (molekulárny biológ) zverejnil svoje poznatky v technologickom vydaní PLOS One.
Bio-luminiscencia nie je až takým častým javom, no stretávame sa s ňou u viacerých organizmov (určité druhy medúz, baktérií a hmyzu). Využívajú túto vlastnosť na odstrašenie predátorov, alebo naopak, na prilákanie obeti. O podobnú vlastnosť u rastlín sa vedci pokúšali už dlhšie, no žiarenie im akoby bolo dodávané z externých zdrojov – nebolo to primárnou vlastnosťou rastliny. Tieto rastliny sú však ako prvé, komerčne dostupné auto-luminiscenčné. Dostali názov Starlight Avatar a sú teda vytuningovanou, inžinierskou verziou originálu Nicotiana alata, ktorá je ozdobným druhom tabaku. Vonia však po jasmíne. Vedci rastline pridali do vienka gény zodpovedné za bio-luminiscenciu, ktoré pochádzajú z morských baktérií Photobacterium leiognathi. Zároveň nepotrebuje na vyžarovanie svetla iné chemické stimuly či UV žiarenie. Jediným nedostatkom rastlín je zatiaľ životnosť – iba 2 až 3 mesiace, pretože rastlinu stojí obrovské úsilie tvoriť svetlo. Vedci teda naďalej pracujú na tom, aby zvýšili nie len dĺžku života, ale aj množstvo svetla. Plánujú totiž do budúcnosti využiť tieto rastliny ako náhradný zdroj osvetlenia v záhrade. Prvých 20 rastlín sa bude dražiť.