Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Žiariaca nostalgia v podaní Panasonicu

Žiariaca nostalgia v podaní Panasonicu
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
26. 7. 2013
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Žiarovky LED Nostalgic Clear sú nové žiarovky, ktoré síce zachovávajú starý tvar, no neobsahujú žiariace diódy. Namiesto toho majú žiariace prúdy a pri porovnateľnom vydaní svetla majú menší počet Wattov i menšiu spotrebu.

Všetci poznáme klasické žiarovky, ktoré nás sprevádzajú už niekoľko desaťročí. Je však čas na zmenu i v tejto oblasti, povedali si vývojári z Panasonicu. A výnimočne nie v oblasti dizajnu. Žiarovky LED Nostalgic Clear majú totiž takmer zachovaný tvar, pretože bol u spotrebiteľov naozaj obľúbený. V predošlých žiarovkách boli dve žiariace diódy. Teraz sú tam však iba individuálne žiariace prúdy a sú rozdelené podľa počtu Wattov na 60 Wattovú žiarovku, kde sú dva žiariče, a pre 40 a 20 Wattovú variantu je iba jeden žiarič.

 

Základom je výhodná LED technológia. Pri nej totiž nedochádza k úniku energie cez teplo, keďže teplo neprodukuje. Produkuje iba svetlo a následne je teda i spotreba energie nižšia. Šesťdesiatka spotrebuje len 10 Wattow v porovnaní so 60 Wattovou klasickou žiarovkou a jej 60 Wattovou spotrebou. Na tých by sa dalo i grilovať. Ak sa pýtate, čo sa stalo so 100 a 120 Wattovými žiarovkami, tie zatiaľ k dispozícii nie sú, pretože 60tka produkuje takmer až porovnateľné množstvo svetla. Výzvou bolo navrhnúť vnútorné zariadenie také malé a pritom výkonnejšie oproti klasickým žiarovkám. Teraz už iba ostáva čakať na ďalší vývoj, ktorý umožní ďalšie zmenšenie vnútorného vybavenia žiarovky. Životnosť tejto žiarovky je 25 000 hodín. Každý deň môže ísť 5 hodín a vydrží tak 20 rokov. Je teda trvácna a čo je výhodou, sú menšie úniky z vášho vrecka. Je síce drahšia, no v konečnom dôsledku o pár rokov sa to všetko vráti.