Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nedokončená diaľnica ako základ pre Vertikálne dediny

Nedokončená diaľnica ako základ pre Vertikálne dediny
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
28. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Talianska diaľnica vedúca zo Salerna do Kalábrie je vo výstavbe už viac ako 50 rokov - a ešte sa ani náhodou nechystá na kolaudáciu. Architekt Manal Rachdi teda vytvoril návrh, ako by sa piliere i diaľnica mohli využiť v prospech obyvateľov Kalábrie - a životného prostredia.

Výstavba diaľnice A3 Autostrada v Taliansku sa ťahá už od roku 1960 a pritom stále nie je hotová. Jej začiatok je v starodávnom meste Salerno a ukončiť sa má v známom dovolenkovom regióne Kalábria. Európska únia vložila do tohto projektu už miliardy eur na jeho dokončenie, no mnohé financie vláda presmerovala na iné účely a diaľnica je neustále rozostavaná. Stala sa tak podľa viacerých denníkov „symbolom hlboko zakorenenej korupcie a nevhodného vládneho hospodárenia, ktoré postihuje celý región“. Lokálna vláda v Kalábrii teda už pred štyrmi rokmi začala hľadať lepšie využitia rozostavanej diaľnice a jej pilierov, ktoré držia cestu medzi jednotlivými pohoriami. Vznikol tak ambiciózny architektonický projekt „Vertikálna dedina“, ktorý by premenil mosty a viadukty na mestečká, ktoré poháňa slnečná energia.

Sebestačné Vertikálne dediny

Architektom je Manal Rachdi zo spoločnosti Oxo Architecture a v jeho vízii figurujú sebestačné rezidencie, obchody, strediská a centrá voľného času spolu s domami na pohon slnečnou energiou. Jediným zádrheľom je však v súčasnosti finančná otázka – ako to už býva. Možno sa však o Ďalších 50 rokov Taliansko dočká týchto obydlí s prekrásnym výhľadom na more.