Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Microsoft: Krátko a výstižne o kvantovom počítači

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
25. 7. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

O kvantových výpočtoch či kvantových počítačoch sa toho nahovorí mnoho, no nie každý presne vie, o čom je reč - Microsoft preto ponúka krátke výstižné video, kde zjednodušene vysvetľuje kvantovú problematiku. Cieľom jeho kvantového výskumného centra je vytvorenie silnejších nasledovníkov dnešných počítačov.

Kvantová fyzika, kvantové výpočtové práce na počítači, kvantový počítač. Nestretávame sa s tým možno každý deň, no začuli sme to už mnohokrát. O čo vlastne vo všetkých tých kvantách v rámci informatiky a všetkých výpočtov ide nám však nemusí byť až také jasné. Microsoft prichádza s krátkym videom, kde sa snaží jednoducho vysvetliť základy kvantovej problematiky. Ak ste anglicky zdatní, potom to nebude pre vás žiadnym problémom. Ak angličtina nepatrí k vašim silným stránkam, treba si počkať na verziu s titulkami...

Microsoft investuje množstvo prostriedkov do výskumu na poli kvantových výpočtov. Venuje sa tomu vo svojom centre Station Q v Santa Barbare a cieľom je vytvorenie silnejších nasledovníkov dnešných počítačov. Iste, aj tie sú dnes poriadne rýchle. No iba v súvislosti s bežným používateľom. Na vedecké výpočty už často klasický počítač nestačí. Milióny operácií mu trvajú veľmi dlho, a tak vývojári hľadajú cestu, ako celý proces urýchliť. Základom teórie kvantového počítača je qubit, teda kvantový bit. Kým klasické bity pozostávajú z jednotiek ALEBO núl, qubit by mal teoreticky byť jednotkou AJ nulou. V tom prípade by výpočty prebiehali niekoľkonásobne rýchlejšie a výsledok by priniesol nepredstaviteľný prínos do medicíny, učenia strojov, chémie, kryptografie, vedy o materiáloch a vesmíre.