Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Technológia pre obnovu poškodených CD diskov

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
14. 1. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Obyčajné CD má až dvojnásobnú kapacitu ako je tá udávaná, tento priestor sa síce nedá využiť na ukladanie vašich údajov, ale slúži na duplikáciu nahraného obsahu. No a presne to sa snažili vývojári využiť na záchranu dát z poriadne poškodených optických médií.

Častým používaním alebo zlým skladovaním sa povrch CD môže poškriabať a poškodiť do takej miery, že uložené dáta, či obľúbenú hudbu, jednoducho vaša mechanika už prečítať nedokáže. Až kým sa vám na stole neobjaví vynález mladých nemeckých vývojárov.

„Vyrobili sme CD mechaniku na obnovu poškodených CD diskov. Bežný CD disk má kapacitu okolo 700MB pre uloženie dát, ale v skutočnosti obsahuje oveľa viac dát, ktoré sú záložné. Je to zhruba 1,5GB. My použijeme tieto pridané dáta na rekonštrukciu poškodeného CD, aj keď v bežnej mechanike nie je možné tieto dáta prečítať,“ hovorí pán Max Duckwitz, Hochschule Rheinmain.

Pre získanie poškodených dát vám postačí bežná CD mechanika, ktorá je však doplnená o ďalší elektronický prvok v podobe ovládacieho plošného spoja. Ten sa postará o kontrolu rýchlosti čítania a prevod údajov do softvéru.

“Je to táto zelená škatuľka. Sami sme ju vyvinuli a zostrojili. Je to komponent, ktorý potrebujete na spojenie s počítačom. Bez neho to nefunguje.“

Upravená CD mechanika už nepoužíva na čítanie žiadnu korekciu chýb, len načíta všetky dostupné dáta a pošle ich v základnej forme do počítača. Táto metóda zvláda prečítať naozaj akokoľvek poškodené CD. Môže byť poškriabané, vystavené teplu a slnku alebo môže byť aj inak mechanicky poškodené.

“Potom použijeme vlastnú korekciu chýb na opravu všetkých údajov, ktoré nájdeme. Ale samozrejme ak chýba kúsok CD, v skutočnosti ako keď do neho spravíte dieru, tak tieto dáta logicky nemôžu byť zrekonštruované, pretože tam jednoducho nie sú. Všetky ostatné dáta však môžu byť obnovené na sto percent.“

Čítanie dát je pomalý proces a vývojári sa ho budú snažiť vylepšiť tak, aby dosiahli aspoň rýchlosť samotnej rekonštrukcie, ktorá trvá okolo piatich minút. Táto technológia by navyše mohla znížiť celkové náklady na výrobu CD mechaník, pretože používa oveľa menej komponentov.

„Potrebujete len súčiastky na točenie a čítanie disku. V mechanike tak nemáte čipy na korekciu chýb, ktoré sa môžu mýliť pri čítaní. Takže zostrojiť takúto mechaniku je potom naozaj jednoduché. Dnes sú počítače navyše dostatočne rýchle na preberanie týchto dát v reálnom čase.“

Technológia je voľne dostupná, čiže šikovní používatelia si dokonca môžu takúto mechaniku zostrojiť aj sami doma.

„Hardvér aj softvér poskytujeme ako open source a chceli by sme to tak zachovať. Na internete nájdete presné plány ako zostrojiť našu mechaniku, ako naprogramovať softvér. Softvér môžete pritom modifikovať ako len chcete.“

Vývojári sa snažia postupne túto technológiu upravovať, aby sa dala použiť aj na optické disky s väčšou kapacitou.

„Plánujeme vyrobiť to isté zariadenie aj pre DVD a Blue-Ray mechaniky, aby sme aj z nich boli schopní zachrániť dáta. Tiež sa znížia náklady na výrobu týchto DVD a Blue-Ray mechaník.“

Čítanie optického disku už pri jednom odtlačku prsta môže spôsobiť bežnej CD mechanike problémy. A pri jeho poškriabaní ani nehovoriac. S touto technológiou sa však už viac nemusíte obávať, že svoje dáta z poškodeného CD nezískate späť.