Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

50-ročný Moorov zákon poháňa vývoj technológií

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
4. 5. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

S novými technológiami ide ruka v ruke aj postupné zmenšovanie zariadení a ich vnútorných komponentov. Platí to najmä v prípade procesorov, ktoré sa skladajú z obrovského množstva tranzistorov. Ich počet na jednom procesore pritom neustále narastá.

Nové procesory majú teda nielen menšie rozmery, ale zároveň narastá aj ich výkon. A naopak, výrobné náklady postupne klesajú. Tento jav už pred 50-timi rokmi predpovedal spoluzakladateľ spoločnosti Intel, pán Gordon Moore. Podľa známeho Moorovho zákon sa teda každé dva roky počet tranzistorov v procesore zdvojnásobí a poriadne narastie výkon.

Gordon Moore sa zaoberal vývojom polovodičovej technológie už od začiatku 60-tich rokov minulého storočia a počas svojej práce si všimol jednu zaujímavú vec. Každý nový čip obsahoval až dvojnásobné množstvo tranzistorov ako jeho staršia verzia. V roku 1965 napísal článok do časopisu Electronics Magazine, v ktorom predpovedal vývoj polovodičových komponentov v nasledujúcich 10-tich rokoch.

„Urobil som odvážny odhad a povedal som, že budeme pokračovať v zdvojnásobovaní každý rok a do 10-tich rokov sa dostaneme z čísla 60 na 60-tisíc. Mojou snahou bolo len poukázať na to, ktorým smerom sa bude uberať svet polovodičov,“ hovorí pán Gordon Moore, spoluzakladateľ spoločnosti Intel.

Článok poukazoval na nárast počtu tranzistorov v čipoch, ale zároveň predpokladal nové výrobné postupy, ktoré znížia celkové náklady na výrobu elektroniky.

„Malo to priniesť veľké úspory nákladov, čo v tej dobe vonkoncom neplatilo. Prvé integrované obvody stáli oveľa viac než kusy obsahujúce podobné obvody, ale zostavené z individuálnych komponentov. Už vtedy som videl, že trend sa uberal smerom, ktorý mal priniesť zlacnenie čipov. Chcel som poukázať na to, že máme technológiu, ktorá pomôže elektronike zlacnieť.“

Elektronický priemysel sa v tej dobe začínal rozvíjať a tak bolo logické, že sa článok dostal do povedomia nielen výrobcov polovodičov, ale aj širokej verejnosti.

„Písal som pre technické noviny, no článok sa objavil aj v jednom obchodnom časopise a tak jeden z mojich kolegov, myslím, že to bol Carver Mead, profesor na Cal Tech, prišiel s názvom Moorov zákon. Tento názov sa veľmi rýchlo uchytil, čo si myslím, že sa dalo očakávať.“

Moorov zákon sa spočiatku využíval ako spôsob vyjadrenia progresu, no neskôr doslova donútil výrobcov zvyšovať tempo inovácií, tak aby sa technologicky dokázali udržať na čele vývoja. Pre zaujímavosť, prvý mikroprocesor Intel 4004 bol vyrobený v roku 1971 a obsahoval 2,300 tranzistorov. Dnešné procesory, vyrábané 14 nanometrovou technológiou, majú v sebe viac ako miliardu tranzistorov.

„Neočakával som takéto binárne rádové zvýšenie. Ak by som mal byť presný, tisícnásobné zvýšenie zložitosti. Myslel som si, že to bude všeobecný trend, no v skutočnosti sa ukázalo, že môj odhad bol ďaleko presnejší, čo som vtedy ani len netušil.“

Okrem ekonomického a technologického dopadu má Moorov zákon priamy vplyv i na našu spoločnosť. Dokázal zmeniť náš spôsob práce, zábavy a vzájomnej interakcie.

„Skutočne pomohol rozšíriť celý rad oblastí, ktoré som si vtedy ani nedokázal predstaviť. Vývoj dnes napreduje exponenciálne alebo má k tomu veľmi blízko. Od zverejnenia môjho článku v novinách sa vývoj posunul naozaj o obrovský skok dopredu a tieto fenomenálne technológie sa v budúcnosti budú rozvíjať,“ konštatuje pán Gordon Moore, spoluzakladateľ spoločnosti Intel.

Moorov zákon rozpútal technologické inovácie a mení nielen elektronický priemysel, ale i celý svet. Môžeme tak predpokladať, že budúcnosť prinesie ešte väčší vplyv tohto zákona a inšpiruje mladých tvorcov, vynálezcov, vedcov, lekárov či ďalších ľudí, ktorí nám prinesú nové technológie, ktoré si ešte dnes ani nevieme predstaviť.