Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Optické pamäte otvárajú cestu pre rýchlejšie počítače

Optické pamäte otvárajú cestu pre rýchlejšie počítače
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
29. 9. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedci z Karlsruhe Institute of Technology (KIT) v spolupráci s univerzitami v Münsteri, Oxforde a Exetere vytvorili nový permanentnú optickú pamäť, ktorá by mohla znamenať predzvesť rýchlych a efektívnych počítačov. Využitím inovatívnych materiálov, schopných meniť fázu pre ukladanie informácií, tak nové zariadenie sľubuje výrazné zlepšenie rýchlosti spracovania údajov.

Optická pamäť odstraňuje súčasný problém zúženia, kedy sa pri ukladaní údajov museli prevádzať optické signály na elektrické a potom zase naspäť pre ich prenos. Podľa vedcov sú nové pamäťové jednotky schopné uchovávať údaje po celé desaťročia bez nutnosti ich napájania.

Zariadenie je vo svojej podstate vytvorené z materiálov schopných meniť fázu, čo má za dôsledok zmenu optických vlastností v závislosti na tom, ako boli usporiadané ich atómy. V tomto prípade sa jedná o amorfnú zliatinu Ge2Sb2Te5 (GST), ktorá je schopná prechádzať medzi bežným kryštalickým stavom do amorfného, nepravidelného stavu. Vďaka tomu je zariadenie schopné uložiť veľké množstvo bitov vo viacúrovňovej pamäti vytvorenej v jedinej bunke.

veda, výskum, IT, pamäť, optická pamäť, GST, KIT, vedci, Karlsruhe Institute of Technology, Ge2SB2Te5, amorfná zliatina, impulzy, svetlo, optika, počítač, permanentná optická pamäť, technológie, novinky

Navyše dokáže viacúrovňová pamäť ukladať informácie vo viacerých stavoch, čiže nie len pri štandardnom binárnom 0 alebo 1, a je dokonca schopná vykonávať automatické rovnice v samotnej pamäti. A to všetko v rámci mimoriadne krátkej doby.

Pre ukladanie dát sa materiál z kryštalickej do amorfnej formy premieňa pomocou ultra-krátkych svetelných impulzov. Pre vymazanie dát sa materiál vracia do kryštalickej formy použitím rovnakých svetelných impulzov. Séria slabších svetelných impulzov sa používa zase pre čítanie dát z amorfného (uloženého) stavu.

Vedci sa domnievajú, že v kombinácii s plne optickými spojmi môže optická pamäť v budúcnosti priniesť rapídny nárast výkonu počítačov, pri znížení spotreby energie vďaka odstráneniu energeticky náročnej transformácie optických dát na elektronické signály a opačne.