Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

CES 2014: Premôže raz technológia LiFi známe WiFi?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
13. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Jednou z technológií, ktorá sa na CES objavila, je LiFi, ktorá nie je síce nová, no stále sa pracuje na jej vývoji a vývojári teda predvádzali, čo zatiaľ dokáže. Ide, ľudovo povedané, o svetelné WiFi, teda Light Fidelity.

LiFi umožňuje vysokorýchlostný prenos dát cez pulzujúce svetelné zdroje. I keď, nášmu nedokonalému oku to pripadá ako statický zdroj. Žiarovka teda bliká obrovským počtom bliknutí za sekundu a prijímač na strane prijímacieho zariadenia tieto blikania dekóduje. LED žiarovka s 1 Wattom by takto napríklad mohla zásobiť a spojiť s internetom až 4 zariadenia (tiež ale musia byť vybavené spomínaným prijímačom, 2-smerným optickým adaptérom). Rýchlosť dátového toku je, mimochodom, 150 Mb/s, čiže niekoľkokrát rýchlejšie ako bežné WiFi. Výhodou svetelného prenosu dát môže byť to, že je to lacnejšia i energeticky úspornejšia metóda a zároveň bezpečnejšia ako iné typy prenosu dát. Tiež sa dá využívať i tam, kde WiFi zatiaľ nie je najvítanejšia kvôli rušeniu iných signálov (nemocnice, čiastočne i aerolinky) a aj vo vode. Je však limitovaná tým, že medzi prijímačom a zdrojom nesmie byť žiadna prekážka. LiFi je však vo vývoji, a tak je možné, že nevýhody sa odstránia časom. 

Vo Vegas ukázali skutočne i v praxi viaceré ukážky a nechýbalo ani obojsmerné spojenie s rýchlosťou 10 Mb/s, ktoré bolo vytvorené medzi Macbookom a routerom – v tomto prípade prijímačom svetelného zdroja. K najväčším zaujímavostiam patril koncept smartfónu, ktorý prijímal pokyny z lámp rozostavených okolo stánku. Androidový smartfón mal namiesto prednej kamery svetelný senzor a malé zariadenie LiFi sa pripojilo do konektoru na slúchadlá. Po spustení aplikácie sa potom na displeji premietali videá či obrázky v závislosti od toho, akej vysielajúcej LED lampe sa vystavilo. Bola to živá demonštrácia jednosmerného LiFi prenosu. Spoločnosť Oledcomm, ktorá sa venuje tejto technológii dúfa, že výrobcovia smartfónov časom pridajú i svetelný senzor do štandardnej výbavy smartfónu.