Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Digitálny lokalizačný systém pre hasičov sa ukrýva v opätku

Digitálny lokalizačný systém pre hasičov sa ukrýva v opätku
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
16. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedci z KTH Kráľovského Inštitútu technológie v Štokholme vyvíjajú špeciálne topánky pre hasičov, ktoré umožňujú sledovať ich pohyb i na miestach, kde zlyháva spojenie GPS, a to i 25 metrov pod zemou.

Množstvo hasičov sa denne ocitne v nemenej nebezpečných situáciách ako obete, ktorým pomáhajú. A tak i na nich môže dopadnúť dezorientácia v nepriehľadnom dyme horiacej budovy či pohyb v neznámom zadymenom priestore. Vedci z KTH Kráľovského Inštitútu technológie v Štokholme však vyvíjajú špeciálne topánky pre hasičov, ktoré umožňujú sledovať ich pohyb i na miestach, kde zlyháva spojenie GPS, a to i 25 metrov pod zemou. Využívajú a vyvíjajú digitálny lokalizačný systém (digital positioning system), ktorý sa skladá z procesorov a senzorov, ako napríklad akcelerometer a gyroskop. Celé to je zabudované v opätku topánky, pretože prakticky ide o najbezpečnejšie miesto v obuvi (vydrží nárazy i obrovské teploty). Dáta putujú zo senzorov do operačného centra k zodpovedným osobám a tento prenos je zabezpečený bezdrôtovým prenosom z modulu upevneného na ramene. Vďaka tomu, že vedúci vidia pohyb hasičov, môžu ich i naviesť na miesto, kde sú potrební, prípadne ich okamžite odsunúť z nebezpečnej zóny.

Ukážka senzorov a súčastí DPS v topánke

Cieľom však je toto zariadenie úplne osamostatniť a dostať i do bežnej obuvi, nie len špeciálnych čižiem. Za vývojom digitálneho lokalizačného systému stoja Peter Händel, John-Olof Nilsson a Jouni Ranta Kokko a vývoj topánok, ktoré nájdu neskôr uplatnenie i u polície, baníkov, záchranných tímov majú na svedomí švédska agentúra FOI, Švédske záchranné služby a indický Inštitút vedy IISc.