Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Sken očnej dúhovky v podobe "myris" má časom nahradiť heslá

Sken očnej dúhovky v podobe "myris" má časom nahradiť heslá
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
20. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Zabudnite na heslá, teda na desiatky hesiel, ktoré nás spútavajú so všetkými digitálnymi účtami, kam chceme mať prístup. Okrem možnosti, že heslo zabudnete či stratíte, je tu ešte vždy prítomná otázka bezpečnosti. Tú by malo vyriešiť zariadenie na sken očnej dúhovky.

Vývojári zo spoločnosti EyeLock prichádzajú so zariadením myris. Je to malá škatuľka pripomínajúca myš a k počítaču či inému mobilnému zariadeniu sa pripojí pomocou USB kábla. Zaujímavé robí však toto zariadenie to, že namiesto zadania hesla vám toto zariadenie zoskenuje 240 bodov na oboch očných dúhovkách. Vytvorí vám tak 2 048 bitový digitálny podpis. Výhodou tohto zariadenia je to, že overovanie dúhovky respektíve žiadne informácie neprebiehajú cez nijakú tretiu stranu.

EyeLock prichádza s myris - zariadenie, ktoré zoskenuje dúhovku

Samotná autentifikácia sa totiž deje vo vnútri zariadenia myris. Nikto vám tak nemôže vziať informácie o uloženom hesle, či inak zneužiť informácie – nakoľko jediný kľúč na otvorenie internet bankingu či meilov vlastníte ako časť tela. EyeLock produkuje myris v rámci spolupráce s Voxx Electronics a údajná šanca na zneužitie myrisu je 1 : 2,25 triliónu. To znamená, že už iba DNA by malo byť istejšie. Zariadenie myris bude dostupné tento rok a bude spolupracovať s Windows 7 a 8, OS Mac, OS Chrome. Cena zatiaľ nebola zverejnená.