Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

SaveOneLife: stielky do topánok, ktoré môžu zachrániť život

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
28. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Stielky do topánok pomáhajú všetkým, ktorý sa necítia pohodlne vo svojich topánkach. No Lemur Studio Design pochádzajúcemu z kolumbijskej Bogoty sa podarilo spraviť niečo nad rámec pohodlia. Ich stielky do topánok môžu premeniť každú obuv na detektor mín.

Načo je však niečo také potrebné? Svoje o tom vedia obyvatelia Afganistanu a Kolumbie. Podľa medzinárodnej kampane za zákaz nášľapných mín (ICBL) je Kolumbia hneď na druhom mieste s počtom 10,000 obetí (z toho 2,000 mŕtvych) od roku 1990. V krajine sú totiž obrovské protivládne rebelské sily a tie umiestňujú nášľapné míny v blízkosti ciest, chodníkov, vládnych základní, ale tiež do vidieckych oblastí a ku školám, či v okolí kokaínových plantáží. Odstraňovanie mín si vyžaduje špeciálne vybavenie, peniaze a samozrejme odborníkov. Zatiaľ však krajina nie je v situácii, aby si mohla dovoliť na tom seriózne pracovať. Lemur Studio Design sa preto rozhodlo vyriešiť problém aspoň provizórne a vytvorili SaveOneLife.

SaveOneLife detekuje míny do vzdialenosti 2 m

V stielke do topánky je vložený detektor kovov. Stielka má vodivé zloženie a na sebe nesie vtlačené planárne cievky, čo spôsobuje tvorbu magnetického poľa. Keď sa dostane človek vybavený takouto vložkou v topánke do blízkosti 2 m od míny, ktorá obsahuje kovové časti, „vyruší“ to jeho magnetické pole. Mikroprocesor, tiež vtlačený v stielke, funguje ako rádiový vysielač, ktorý vyšle signál v prípade zaznamenania kovového objektu do zariadenia na ruke, ktoré začne vydávať varovný signál. Na malom displeji sa pritom zobrazí i pozícia míny. Za projektom SaveOneLife stojí Iván Pérez a Lorena Cárdenas, no zatiaľ je to iba v štádiu konceptu. Projekt je však už i súťažiacim vo World Design Impact Prize 2013-2014. Snáď si ho všimnú nejaký investori.