Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Zabarikádovaným obetiam pomôže WiFi s aplikáciou

Zabarikádovaným obetiam pomôže WiFi s aplikáciou
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
28. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nemecký Inštitút Fraunhofer má na svedomí už veľké množstvo patentov, vynálezov a iných inovácií. Teraz na seba zase upozornil (v rámci odboru Aplikované informačné technológie) jednou zaujímavou novinkou. Tá má pomôcť všetkým, ktorí ostali zabarikádovaní v troskách – či už po prírodných katastrofách ako zemetrasenia či lavíny, alebo i bombovom útoku.

Najskôr objasníme pozadie, vzniku, aby bolo jasné, ako k nápadu vôbec prišlo. Jeden z vývojárov, Leonardo Ramirez, si všimol, ako jeho susedia menia názov ich domácej WiFi siete. Pri chytaní signálu sa tak vždy zabával na názvoch ako „zákaz fajčenia na balkóne“, „stíšte hudbu“ a podobne. Napadlo ho, že by mohol využiť práve názov siete hotspotu ako SOS signál smartfónu. Ak sa totiž počas katastrofy zničí smartfón tak, že nedokáže vykonať hovor či odoslať správu, môže byť šanca, že bude funkčný aspoň WiFi modul. Rozhranie Bluetooth spotrebúva síce menej energie, no má i menší rozsah.

Nová aplikácia pomôže obetiam vďaka WiFi signálu

Na spustenie SOS WiFi je však potrebné vlastniť aplikácie na oboch stranách – obete aplikáciu s pracovným názvom „victim app“ a hľadajúci s názvom „seeker app“. Že to však nie je žiaden planý výmysle či zbytočnosť potvrdzuje i fakt, že s Fraunhoferom spolupracovali pri vývoji tejto aplikácie záchranári, ktorí mali skúsenosti zo zemetrasenia na Haiti či s katastrofou vo Fukušime.

Victim app umožní uväznenej osobe napísať 27-znakovú správu ako názov hotspotu, najlepšie s nejakým popisom situácie („zlomený členok zachytený v trámoch“, „požiar na 4.poschodí a dusenie“). Seeker app môže potom vyhľadať tento hotspot do vzdialenosti až 100 m.

Aplikácia bude určená pre Android i iOS zariadenia a oficiálne ju predvedú v apríli na konferencii počítačovej interakcie v Toronte.