Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vody brázdi prvý kajak z 3D tlače

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
24. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Kým niektorí skúšajú tlačiť v 3D tlačiarňach hračky či vázy, Jim Smith sa rozhodol vytlačiť si kajak. Podarilo sa. Kajak Meria o niečo viac ako 5 metrov a je vyrobený z 28 kúskov ABS materiálu, ktorý je k sebe priskrutkovaný.

3D tlač je tu už nejaký ten čas, no povedzme úprimne, zatiaľ si ešte len hľadá svoje miesto. Vývojár majú stále čo zdokonaľovať a používatelia sa ešte majú čo učiť. No mali by sme sa možno zamyslieť nad tým, že 3D tlač nebude iba o replikách či výrobe nejakých smiešnych súčiastok do domácnosti alebo výrobe hračiek pre deti. Bude to i o šikovnosti grafika, ktorý zostrojí svoju 3D predstavu – čohokoľvek. A vymyslí spôsob, ako ju previesť do praxe. Jim Smith z Grass Roots Engineering si napríklad zostrojil kajak. Životnej veľkosti, samozrejme!

Tvorba kajaku mu trvala od roku 2008. Prečo? On si totiž 3D tlačiareň zostrojil sám! Po jej dokončení mu samotná tlač kajaku trvala už „len“ 42 dní. Návrh v 3D programe nebol až tak celkom jeho, trochu vylepšil a prispôsobil existujúcu verziu Bryana Hansela (tento návrh nebol v 3D forme). Kajak však nezostrojil v jednom kuse, ale prispôsobil to rozmerom svojej 3D tlačiarne, a tak sa jeho člnok skladá z 28 kúskov farebného ABS materiálu. Kajak potom zmontoval dokopy za pomoci skrutiek a výsledkom je 5 metrov dlhé plavidlo, ktoré sa pýši titulom „prvý kajak z 3D tlače“.

Podobné články

 • NASA: Prvý objekt z vesmírnej 3D tlače

  Autor:
  Alžbeta Harry Gavendová
  Zverejnené:
  26. 11. 2014
  NASA: Prvý objekt z vesmírnej 3D tlače

  NASA zverejnila záznam i obrázky z historicky prvej tlače pomocou 3D tlačiarne vo vesmíre....

 • Kolenný kĺb z 3D tlače

  Autor:
  Alžbeta Harry Gavendová
  Zverejnené:
  20. 10. 2014
  Kolenný kĺb z 3D tlače

  Na včerajšej prezentácii s názvom „Ako 3D tlač navždy zmení starostlivosť o zdravie“...

 • Míľnik: Prvá 3D tlačiareň vo vesmíre

  Autor:
  Alžbeta Harry Gavendová
  Zverejnené:
  23. 9. 2014
  Míľnik: Prvá 3D tlačiareň vo vesmíre

  NASA vyslala do vesmíru raketu Falcon 9, ktorá v podaní modulu Dragon doručí podľa plánu dnes...