Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Tučniaka zachráni 3D tlač

Tučniaka zachráni 3D tlač
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
1. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Jednému z tučniakov afrických sa podarilo zlomiť si zobák, čo by bolo v prírode osudným zranením. No nie, ak je tučniak v ZOO. Tu sa chovatelia rozhodli, že mu pomôžu, a tak spojili sily so špecialistami z odvetvia 3D tlače. Tučniak tak dostane náhradný zobák "namieru".

Nikto presne nevie ako sa to stalo, no minulý mesiac si jeden z afrických tučniakov zlomil v poľskej ZOO vo Varšave spodnú časť zobáka. Toto poškodenie bolo až také vážne, že tučniak nemohol prijímať potravu a bez ľudskej pomoci by určite zomrel – tučniaka zatiaľ kŕmia ručne. Nádej sa však zjavila v podobe 3D tlače.

Chovatelia zo ZOO sa spojili so špecialistami na 3D tlač a veterinármi a tučniakovi sa rozhodli darovať nov časť zobáka. Najskôr vyrobili scany zobáka z 12 rôznych uhlov, aby mali presné záznamy o tom, aký tvar má mať náhrada, aby presne doliehala na potrebné miesta. Scany a všetko potrebné putovalo do MTT Polska, kde vyrobili nový zobák z eko-plastu. Čoskoro sa tučniak teda dočká svojej náhrady. Podstúpi umelý spánok, počas ktorého mu odborníci najskôr obrúsia zlomenú časť zobáka, na ktorú nasadia tú z 3D tlače. Mimochodom, MTT Polska bude mať v zálohe i zobáky z iných materiálov (plast, silikón) pre prípad, že by sa umelý zobák nestretol s prijatím organizmu.