Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Inžinieri nastavili nový svetový rekord v rýchlosti internetu

Inžinieri nastavili nový svetový rekord v rýchlosti internetu
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
21. 8. 2020
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nedávno sa podarila zaznamenať najrýchlejšia rýchlosť internetu na svete, s neuveriteľnou prenosovou rýchlosťou až 178 terabitov za sekundu (Tb / s). To je dosť rýchlo na to, aby sa dala stiahnuť celá knižnica streamovacej služby Netfllix len za jednu sekundu.

Inžinieri z Veľkej Británie a z Japonska vyvinuli nové spôsoby modulácie svetla predtým, ako sa nasmeruje na optické vlákna, čo umožňuje dosiahnuť oveľa širšiu šírku pásma ako zvyčajne. Táto nová najvyššia rýchlosť je až o 17 800 krát rýchlejšia ako súčasné najrýchlejšie pripojenie k internetu, ktoré je dostupné pre spotrebiteľov (10 Gb / s) v krajinách ako sú Japonsko, USA a Nový Zéland. Dokonca ani NASA so svojou 400 Gb / s ESnet sieťou nemôže konkurovať.

Rekord tiež zanecháva ďaleko v prachu aj ďalšie experimentálne zariadenia, vrátane fotonického čipu vyvinutého v Austrálii, ktorý pred pár mesiacmi zaznamenal stále pôsobivú prenosovú rýchlosť 44 Tb / s. Porazený takmer o 20 percent bol aj predchádzajúci držiteľ rekordu od japonského tímu.

Aby sa podarila dosiahnuť takáto rýchlosť, inžinieri z univerzity College London (UCL), Xtera a KDDI Research vyvinuli nové technológie, ktoré v podstate stláčajú viac informácií prostredníctvom existujúcej infraštruktúry optických vlákien. Väčšina z technológií je v súčasnosti schopná dosiahnuť šírku pásma 4,5 THz, pričom niektoré nové technológie sa blížia k 9 THz. Nový systém však zvýšil latku až na 16,8 THz.

Aby výskumníci získali túto extra šírku, vyvinuli nové konštelácie takzvaného Geometric Shaping (GS). V zásade ide o kombinácie signálov, ktoré menia fázu, jas a polarizáciu vlnových dĺžok. Tak sa do svetla dá vložiť viac informácií bez toho, aby sa navzájom rušili vlnové dĺžky. Toto sa tímu podarilo uskutočniť kombináciou rôznych existujúcich zosilňovacích technológií do jedného hybridného systému.

Najlepšou správou je možno to, že táto technológia by sa mohla dať relatívne ľahko integrovať do existujúcej infraštruktúry, pretože používa káble z optických vlákien, ktoré už existujú v mnohých častiach sveta. Namiesto výmeny dlhých kilometrov káblov by to vyžadovalo len vylepšenie zosilňovačov, ktoré sa objavujú každých 40 až 100 kilometrov.

Lidia Galdino, vedúca výskumná pracovníčka tímu z UCL.