Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

KIT: Dá sa písať rukou do vzduchu?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
17. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Len čo ľudstvo zaviedlo písmo, hľadali sa najrôznejšie spôsoby ako ho zaznamenať. Tesanie do kameňa, atrament, guľôčkové perá...Vývoj nikdy nezastal. A vďaka tomu tu máme dnes technológiu, ktorá zaznamenáva písmo pomocou počítača. Poviete si: Aj to je bežné. No určite však nie je všedné to, že ide o písanie rukou do vzduchu. Presnejšie informácie zisťoval v Nemecku náš šéfredaktor Ľubo Straka.

Písať na oblohu, alebo teda do vzduchu. Znie to prinajmenšom divne. No v Nemecku vedci pripravujú systém, ktorý dokáže preložiť písmo napísané rukou vo vzduchu do textu v počítači. "Na zápästí máte malý náramok s pohybovými senzormi ako akcelerometer či gyroskop. Keď zápästím hýbete, dáta sa prenášajú do počítaču," vysvetľuje . Ten sa podľa pohybov ruky snaží rozpoznávať písmená a preložiť toto neviditeľné písmo do textu. Náramok je s počítačom spojený cez Bluetooth. Rozpoznávanie zatiaľ nie je ešte úplne dokonalé a na 100 percent presné. Precíznosť však určujú rozpoznávacie algoritmy, ktoré vývojári stále zdokonaľujú. 

"V našich štúdiách sme prišli na to, že ak systém nepozná presnejšie osobu, ktorá sa snaží písať do vzduchu, algoritmy spravia približne 11 % chýb, čiže každé desiate slovo je akoby nedokonale pretlmočené do textu. Ak sa však systém najskôr adaptuje do osobného štýlu písma konkrétnej osoby, chybovosť sa zníži len na tri percentá." Systém prepisu tohto druhu poznámok sa zároveň dokáže učiť. Vývojári ho „vytrénovali“ už viacerými spôsobmi písma. Mal by teda rozpoznať tie isté písmená, aj keď sú napísané rôznymi rukopismi. Systém možno ďalej učiť tak, že mu jednoducho zadávate písaním množstvo príkladov. "Pre správnu funkciu systému stačí písať písmená asi vo veľkosti vašej dlane. Písmená musia byť zatiaľ veľké tlačené, systém ešte úplne nerozpoznáva písané písmo. Ďalšou podmienkou je to, že musí ísť o latinskú abecedu."

V súčasnosti môže systém písať v hocijakom jazyku, ktorý je založený na latinke. Ruština a čínština nie sú zatiaľ dostupné. Projekt sa môže dostať do praxe zhruba do dvoch rokov. "Najväčšie využitie vidíme v takzvanej elektronike, ktorú môžete nosiť na sebe. Určite to bude spolupracovať napríklad s inteligentnými hodinkami, či smart okuliarmi ako sú tie od Google. Text si tak pomocou takzvanej obliekateľnej elektroniky môžete zadávať bez toho, aby ste vôbec vyložili z vrecka svoj smartfón a použili klávesnicu." Ďalším príkladom sú pracujúci v rôznych odvetviach, ktorí musia pracovať v rukaviciach a preto nemôžu využívať dotykovú plochu a zadávať takto text. S týmto systémom by mohli robiť aspoň malé poznámky. Časom by pritom okrem textu mohlo pribudnúť aj ovládanie hlasitosti, posúvanie strán, či funkcie máp. Jednoducho scény z filmu Minority Report sa pomaly ale iste stávajú skutočnosťou.