Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vedci objavili nový druh bystrušky

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
2. 7. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Hlboko v jaskynnom systéme Krubera-Voronja v Rusku objavili vedci nový druh bystrušky, ktorá sa adaptovala na život v podmienkach bez slnečného svetla. Jej telo neobsahuje žiaden pigment a žije v hĺbke 2,4 km.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že tento zlatistý chrobák miluje slnko, no opak je pravdou. Ide o novo objavený druh bystrušky s menom Duvalius abyssimus. Vedci ju našli pri prieskumoch podzemnej fauny v jaskyniach Krubera-Voronja v Rusku. Nachádzala sa v hĺbke asi 2,4 km pod zemským povrchom. Táto zvláštna bystruška sa adaptovala na život bez akéhokoľvek slnečného svetlav najhlbšom jaskynnom systéme sveta. Má vyvinuté tykadlá a telo neobsahuje žiaden pigment. Jej veľkosť však nie je závratná, meria 0,6 cm. Tamojšia teplota sa pohybuje okolo 7 stupňov a teplota vody v jaskyniach je tesne nad bodom mrazu.

Nová bystruška v Rusku

Objav tohto živočícha spravila vedkyňa Ana Sofia Reboleira (Pracuje ako výskumná pracovníčka na Univerzite v Aveiro a Univerzite v LA LAguna) a M. Vicente Ortuňo (Portugalsko, Univerzita v Alcalá – Španielsko). Svoje závery publikovali v časopise Zootaxa. Predstavu o tom, čo všetko si výskum a objav nových druhov vyžaduje, získate z priloženého videa.