Forenzná technika ukáže, či boli odtlačky prstov použité na usvedčujúci text

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 25. 8. 2022
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Aj keď sa na inkriminovanom dokumente nájdu niečie odtlačky prstov, táto osoba môže tvrdiť, že s čistým hárkom papiera manipulovala len predtým, ako naň skutočný zločinec niečo vytlačil. Pomocou novej techniky sa však teraz dá overiť, či to tak naozaj bolo.
Tento postup s využitím existujúcich forenzných nástrojov vyvinuli vedci z Loughboroughskej univerzity. Okrem iných možných aplikácií je určený na použitie v prípadoch podozrenia z podvodu, keď osoba tvrdí, že o určitom vytlačenom dokumente nevie. Hoci sú ich odtlačky prstov na samotnom papieri, tvrdia, že je to jednoducho preto, že vložili prázdny papier do tlačiarne na spoločné používanie.
Vyšetrovací proces sa začína nanesením tenkej vrstvy želatíny na všetky odtlačky prstov, ktoré prekrývajú vytlačený text na dokumente. Táto želatína sa potom odlúpne, čím sa odtlačok prsta zdvihne, a umiestni sa do vákuovej komory naplnenej parami dinitridu síry.
Keď táto para reaguje s odstránenými chemikáliami, ako sú napríklad kožné oleje, odtlačok prsta sa zviditeľní na povrchu želatíny. Ak bol odtlačok prsta skutočne nanesený pred vytlačením textu, vytlačené znaky budú viditeľné na odtlačku prsta, pretože farba tlačiarne maskovala jeho časti zo želatíny. Na druhej strane, ak bol odtlačok nanesený po vytlačení textu, odtlačok bude kompletný, pretože žiadna jeho časť nebola zamaskovaná.
Dôležité je, že odobratý odtlačok prsta a pôvodný dokument zostávajú neporušené, takže sa v prípade potreby môžu podrobiť ďalším forenzným testom.
„Bežné techniky len odhaľujú prítomnosť odtlačkov prstov, táto nám však umožňuje preukázať, že ste sa dokumentu dotkli až po vytlačení textu,“ hovoria vedci. „Samozrejme, v závislosti od prípadu to môže byť pre obžalovaného dobré alebo zlé“.
Článok o výskume bol nedávno uverejnený v magazíne Scientific Reports.