Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Transparentné pokusné myši

Transparentné pokusné myši
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
1. 8. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Študovať funkciu vnútorných orgánov nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať – rozrežeme, vyberieme a skúmame. V skutočnosti je veľmi dôležité skôr vidieť orgány fungovať v celku, pochopiť prepojenia s inými vnútornosťami, vzťahy s časťami tela a podobne. Vedci sa teda pokúsili vytvoriť neviditeľné, resp. transparentné tkanivá, ktoré by umožnili nahliadnuť do súvislostí vnútorných orgánov.

Vedci z Inštitútu technológie v Kalifornii nadviazali na stanfordských kolegov, ktorým sa podarilo vyvinúť techniku zvanú „clarity“, teda jasnosť. V nej nahradili lipidy v mozgu jasným gélom, pričom všetko ostalo na pôvodnom mieste, no zároveň mozog poskytol neuveriteľný náhľad dnu, do svojich funkcií a prepojení. Potom im trvalo asi dva týždne, kým mozog myši nasiakol látkou a zmenil sa na úplne transparentný. Iba podotknem, že myši sú počas tohto procesu mŕtve, takže im nikto nemočí mozog v nejakých substrátoch zaživa.

Načo sú však ešte také mŕtve priehľadné myši dobré? Vedci z Kalifornie ich chcú totiž vystaviť fluorescenčným biomarkerom, teda určitým fluorescentným ukazovateľom, ktoré by zobrazili spojitosti medzi biologickými štruktúrami počas toho, kým sú orgány v jednom celku. Fluorescentné materiály v tkanivách zároveň vizuálne zobrazujú, ktoré orgány sú poprepájané.

Priehladne mysi

Časom by sa štúdia, samozrejme, aplikovala do oblasti ľudského zdravia. Vedci by mali prehľad o presnom prepojení periférnych nervov a konkrétnych orgánov. To sa dá preniesť do vytvorenia nových terapeutických techník či liečenia viacerých nervových porúch. Zaujímavým je i uplatnenie na poli onkológie – pomocou priehľadných tkanív by bolo vidno, ako presne sa nádorové ochorenia formujú a rozširujú.