Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Údolie smrti (po)odhalilo svoje tajomstvo

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
28. 8. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Na vyschnutom jazere v Death Valley v USA sú už dlho desiatky skál, ktoré nás mnoho rokov trochu miatli, ak nie priamo že strašili – tieto skaly sa totiž akosi sami pohybovali, poháňané neviditeľnou silou vpred. Ako väčšina podobných prírodných úkazov, aj tu existovalo vedecké vysvetlenie.

Pri pohľade na „cestujúce“ skaly človeku napadne veru všeličo. Niet sa čo čudovať, úkaz sa ani dlho nedarilo objasniť. Nakoniec sa však vedci zhodli na tom, že ide o pôsobenie jemného vánku a tenkého ľadu. Skaly v skutočnosti posúvajú vpred jemnučké plátky ľadu, ktoré sa akoby vezú na piesku. Vpred ich poháňa iba jemný vánok. Celý experiment sa začal pred 4 rokmi, kedy sa po prvý raz vedci začali javom hýbajúcich sa kameňov zaoberať. Vedci jednoducho nastavili kamery a pomocou GPS sledovali pohyby kameňov. V decembri 2013 prišla veľká ľadová búrka a silný vietor hýbal stovkami skál ako po ľade. Pod skalami sa totiž vytvorila tenká vrstvička ľadu a práve tá „viezla“ skalu na sebe. Išlo až o rýchlosť 16 km/h.

Je tu však predsa len jedna zaujímavosť. Počas silnej búrky sa však najväčšie balvany nepohybovali. Inokedy hej. Malá záhada tu tak predsa len stále ostáva.

Zdroj: Plos One