Fosilizované steroidy odhaľujú „stratený svet“ záhadných organizmov

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 28. 6. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Vedci objavili dôkazy o „stratenom svete“ predtým neznámych foriem života, ktoré obývali Zem pred 800 miliónmi až 1,6 miliardami rokov. Fosilizované tukové zlúčeniny boli identifikované v horninách po celom svete, a pravdepodobne ich produkovali naši dávni predkovia nazývaní ako „Protosterol Biota“.
Na Zemi existujú tri hlavné domény života: jednobunkové baktérie a archaea a komplexnejšia eukaryota. Napriek tomu, že má najmenej členov, túto poslednú skupinu poznáme najviac. Zahŕňa nás ľudí, ako aj všetky zvieratá, rastliny, riasy, huby a niektoré jednobunkové organizmy, ako je améba. Kľúčovou vlastnosťou, ktorá odlišuje eukaryoty, je to, že ich bunky majú jadro a ďalšie zložité zložky, ako sú mitochondrie.
Ale presne to, kedy sa prvýkrát vyvinuli, zostalo záhadou. Dôkazy o eukaryotoch sa začínajú objavovať vo fosílnych záznamoch vo veľkom množstve spred asi 800 miliónov rokov, ale štúdie „molekulárnych hodín“ odhadujú, že prví členovia skupiny sa mali vyvinúť už pred 1,8 miliardami rokov. Prečo o nich teda neexistuje žiadny záznam?
Ako sa ukázalo, vedci možno len hľadali nesprávnu vec. Jedným z hlavných markerov eukaryotického života sú steroidy, lipidové molekuly ako cholesterol, ktoré vykonávajú životne dôležité funkcie v ich bunkách. Bežne sa vyskytujú vo fosílnych lôžkach, ktoré sa datujú asi pred 800 miliónmi rokov, ale sotva sa vyskytujú v starších horninách. Jedna hypotéza naznačuje, že eukaryoty existovali už predtým, ale v primitívnejších formách, ktoré mohli produkovať rôzne molekuly lipidov.
Takže pre novú štúdiu sa výskumníci rozhodli nájsť tieto ďalšie molekuly. Skúmali molekuly steroidov vyrobené modernými eukaryotmi a použili niekoľko techník, aby ich vrátili späť na prechodné verzie, ktoré mohli vyrobiť ich predkovia. Potom začali hľadať známky týchto takzvaných „protosteroidných“ molekúl vo fosílnych záznamoch.
A naozaj, zistili, že tieto molekuly boli hojné v starších horninách pred 800 miliónmi rokov. Najstaršie sa datujú do ohromujúceho obdobia pred 1,64 miliardami rokov v súvrství Barney Creek v Austrálii a boli prekvapivo bežné vo vzorkách z celého sveta.
„Vedci štyri desaťročia prehliadali tieto molekuly, pretože nezodpovedajú typickým obrázkom molekulárneho vyhľadávania,“ povedal profesor Jochen Brocks, spoluautor štúdie. „Ako náhle sme však vedeli, čo hľadáme, zistili sme, že desiatky iných hornín, získaných z miliárd rokov starých vodných tokov po celom svete, tiež vytekajú s podobnými fosílnymi molekulami“.
To poskytuje pohľad do strateného sveta Protosterol Biota. Tieto skoré eukaryoty prosperovali v morskom prostredí v podstate po celej planéte a pravdepodobne by boli väčšie a zložitejšie ako baktérie a archaea, ktoré v tom čase existovali. Vedci dokonca predpokladali, že stratený svet Protosterol Biota mohol zahŕňať úplne prvých predátorov na Zemi.
Ale samozrejme, ich vláda by sa nevyhnutne skončila asi pred 800 miliónmi rokov, keď sa začali objavovať vyspelejšie eukaryoty, ako sú červené riasy. Tieto formy života by boli lepšie prispôsobené meniacim sa podmienkam prostredia a vyvinuli by sa z nich zvieratá, rastliny a ďalší komplexný život, ktorý poznáme dnes.
Výskum bol nedávno publikovaný v magazíne Nature.