Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výskumníci dokážu 3D modelovať miestnosť len z odrazov očí

Výskumníci dokážu 3D modelovať miestnosť len z odrazov očí
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
22. 8. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Technológia poľa neurálneho žiarenia (Neural Radiance Field - NeRF) začína ukazovať neuveriteľné schopnosti pri premene 2D obrázkov a videí na 3D modely, no výskumníci z Marylandskej univerzity posúvajú veci na vyššiu úroveň a nepoužívajú nič iné ako len odrazy očí.

V štúdii výskumníci demonštrujú, ako sú schopní urobiť viacero obrázkov s vysokým rozlíšením osoby pohybujúcej sa po miestnosti, potom záber priblížiť, aby sa pozreli na odrazy na ich rohovkách, prevrátiť ich, odstrániť farby a detaily, ktoré môžu pridávať dúhovky, upraviť ich tak, aby sa odstránilo skreslenie zakriveného zrkadla, a použiť ich na vytvorenie 3D obrázkov.

Tieto 3D modely samozrejme nemajú veľmi vysoké rozlíšenie. Dá sa rozlíšiť, o aké predmety ide, ale nie veľmi podrobne. Tím pritom musel použiť špecifické osvetlenie, aby sa efekt zvýraznil. No je ťažké odhadnúť, na čo by sa tento druh technológie dal použiť.

Výskumníci vytvorili 3D modely miestností len z odrazov očí.

Výskumníci prišli s jedným skutočným scenárom na vyskúšanie tejto technológie. Priblížili odrazy očí z videoklipov Miley Cyrus a Lady Gaga v nádeji, že využijú kvalitné videnie na blízko a priaznivé svetelné situácie. Nanešťastie však rozlíšenie nebolo dostatočne vysoké a najbližšie mohli určiť, že Miley Cyrus sa možno pozerala na svetelnú mriežku a Lady Gaga sa možno pozerala na niečo, čo má veľmi malý tvar ako trup človeka.

V každom prípade je to zaujímavý pohľad na to, koľko informácií môžu ľudia zo scény získať. Opis technológie a videá si môžete pozrieť na webovej stránke projektu.