Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Robot inšpirovaný hmyzom sa stenčí, aby sa prepchal cez úzke medzery

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
7. 9. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Jedným z najčastejšie navrhovaných spôsobov využitia malých robotov je hľadanie uviaznutých preživších v troskách na mieste katastrofy. Robot s názvom CLARI, ktorý je inšpirovaný hmyzom, by mohol byť na tento účel mimoriadne vhodný, pretože sa dokáže zmenšiť, aby sa pretiahol cez úzke horizontálne medzery.

Názov CLARI je akronymom pre „Compliant Legged Articulated Robotic Insect“ (poddajný kĺbový robotický hmyz s nohami) a vytvoril ho tím pod vedením doktoranda inžinierstva Heika Kabutza na Coloradskej univerzite v Boulderi. Spolupracoval s univerzitným docentom Kaushikom Jayaramom, ktorý predtým vytvoril robota inšpirovaného švábom, ktorý sa sploští, aby sa pretlačil cez vertikálne medzery.

Štvornohé telo robota CLARI, ktoré je veľké asi ako kúsok rolky sushi, je pri pohľade zhora približne štvorcové a skladá sa zo štyroch častí, ktoré sú navzájom spojené pružnou vonkajšou „kožou“ robota. Každá sekcia obsahuje jednu nohu spolu s vlastným obvodom a dvoma aktuátormi, ktoré pohybujú nohou dopredu a dozadu a zo strany na stranu. To znamená, že každá noha môže fungovať nezávisle od ostatných.

Pri pohybe po otvorenom priestranstve má robot CLARI predvolený štvorcový tvar, ktorý zabezpečuje optimálnu rýchlosť a stabilitu. Ak však narazí na medzeru, ktorá je príliš úzka na to, aby ňou prešiel v tomto tvare, môže sa prekonfigurovať do dlhšieho a užšieho tvaru. Robot je pritom široký približne 34 milimetrov, keď je štvorcový, a len 21 milimetrov, keď je úzky.

Robot inšpirovaný hmyzom CLARI dokáže zúžiť svoje telo tak, aby prešiel cez úzku medzeru.

Zatiaľ čo súčasná verzia robota CLARI je pevne pripojená k zdroju energie a ovládaniu, tím dúfa, že jeho nasledovníci budú napájaní batériami a budú vybavení senzormi, ktoré im umožnia autonómne sa pohybovať v zložitých prostrediach. Vedci tiež chcú tieto roboty zmenšiť, ale vybaviť ich väčším počtom nôh na zvýšenie manévrovateľnosti.

„Keď sa snažíme chytiť hmyz, môže zmiznúť v medzere,“ povedal Kabutz. „Ale ak máme roboty so schopnosťami pavúka alebo muchy, môžeme pridať kamery alebo senzory a teraz sme schopní začať skúmať priestory, do ktorých sme sa predtým nemohli dostať“.

Článok o robotovi CLARI bol nedávno uverejnený v magazíne Advanced Intelligent Systems.