Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Ambiciózny projekt výskumnej stanice v hĺbke 200 metrov pod vodou

Ambiciózny projekt výskumnej stanice v hĺbke 200 metrov pod vodou
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
20. 9. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Britský tím odhalil plány na vybudovanie ambiciózneho podmorského biotopu s názvom Sentinel. Za predpokladu, že sa projekt zrealizuje, bude fungovať podobne ako Medzinárodná vesmírna stanica, ale vo vode namiesto na obežnej dráhe, a mohol by priniesť revolúciu do hlbokomorského výskumu tým, že by vedcom umožnil žiť pod vodou dlhší čas v relatívnom pohodlí.

Projekt vedie spoločnosť s príznačným názvom Deep, ktorá sa zaoberá oceánskymi technológiami a prieskumom. Stanica Deep má byť inštalovaná pri juhozápadnom pobreží Veľkej Británie, pričom ako pravdepodobná destinácia sa uvádza Wales. A to v hĺbke približne 200 metrov, čo ju radí do epipelagickej zóny. Prístup by sa zabezpečil pomocou ponoriek a základňa by bola modulárna a mohla by sa podľa potreby umiestniť aj na inom mieste.

Projekt hlbokomorskej výskumne stanice Deep.

„Spodná hranica epipelagickej zóny je najhlbším miestom, kde slnečné svetlo preniká do oceánu, a odhaduje sa, že 90 % morského života sa nachádza v tejto zóne,“ vysvetľuje sa v tlačovej správe spoločnosti Deep. „Schopnosť komplexne preskúmať celý rozsah tejto časti oceánu namiesto toho, aby sa vykonávali len misie z povrchu, bude predstavovať zásadnú zmenu v spôsobe, akým vedci môžu pozorovať, monitorovať a pochopiť oceány.“

Projekt hlbokomorskej výskumne stanice Deep.

„Po dvoch rokoch intenzívneho a priekopníckeho výskumu inovatívnych výrobných procesov a vedy o materiáloch je stanica Deep v pokročilom štádiu technického návrhu a začala sa jej výroba. Stanica Deep ponúkne radikálne efektívnejší spôsob života a prevádzky pod vodou, než aký existoval doteraz. Predtým boli podvodné zariadenia dočasné a pevne umiestnené. Stanica Deep je modulárna, škálovateľná, autonómna, obnoviteľná, znovu konfigurovateľná a dá rozobrať a umiestniť na inom mieste“.

Projekt hlbokomorskej výskumne stanice Deep.

Vzhľadom na to, že by sa vedci nachádzali v jednom z najnáročnejších možných prostredí na Zemi, by (aspoň podľa prvotných vizualizácií) žili v prekvapivom pohodlí. K dispozícii by boli výskumné laboratóriá a spoločné priestory, ako aj malé, ale dobre vybavené spálne s jednou posteľou, úložným priestorom a dokonca aj televízorom na zábavu. Kúpeľne by obsahovali sprchu, toaletu a umývadlo. Nie je to síce hotel, no je to oveľa lepšie ako klaustrofobické podmienky spojené s pobytom v ponorkách.

Projekt hlbokomorskej výskumne stanice Deep.

Spoločnosť Deep dúfa, že od roku 2027 zabezpečí stálu prítomnosť ľudí pod hladinou oceánov. Na to, aby sa projekt dostal do tejto fázy, je však potrebné prekonať obrovské prekážky, vrátane zabezpečenia štrukturálnej stability pod obrovským tlakom v takýchto hĺbkach a zabezpečenia dostatočného množstva kyslíka a energie pre obyvateľov. Tím pritom pracuje na obnoviteľnom zdroji energie a veľkom bioreaktore na spracovanie všetkého odpadu. Spoločnosť Deep tvrdí, že v súčasnosti rokuje s potenciálnymi investormi a partnermi, aby sa pokúsila projekt dokončiť.

Projekt hlbokomorskej výskumne stanice Deep.