Upravená rastlina sa mení na červenú ako varovanie pred znečistením

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 2. 11. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Kontrola znečisťujúcich látok v životnom prostredí prostredníctvom odberu vzoriek pôdy a iných tradičných metód môže byť náročný proces. Vedci však teraz prichádzajú s alternatívnym riešením v podobe geneticky upravenej rastliny, ktorá sa zmení na červenú, keď je vystavená špecifickým toxickým chemikáliám.
Myšlienkou technológie je, že takéto rastliny by sa mohli pestovať v oblastiach, ktoré sú monitorované na znečisťujúce látky. Namiesto toho, aby museli opakovane získavať vzorky pôdy, vedci by mohli len analyzovať letecké snímky pozemkov s týmito rastlinami. Ak by boli rastliny červené, znamenalo by to, že bola prítomná cieľová znečisťujúca látka.
Pre túto štúdiu výskumníci z Kalifornskej univerzity v Riverside geneticky zmenili receptorové proteíny v rastline Arábkovka Thalova (Arabidopsis thaliana). Zvyčajne sa tieto proteíny viažu a reagujú s iným proteínom známym ako kyselina abscisová, ktorú rastlina produkuje v reakcii na podmienky sucha. Keď receptorové proteíny detegujú kyselinu abscisovú, prinútia rastlinu uzavrieť drobné póry v listoch a stonke. To pomáha zabrániť odparovaniu vody, ktorá už je v rastline.
Vedci z Kalifornskej univerzity v Riverside predtým zistili, že je možné zmeniť receptorové proteíny takým spôsobom, že by sa viazali s inými chemikáliami ako kyselina abscisová, čo vyvolalo rôzne reakcie rastlín. Pre túto štúdiu boli receptory zmenené tak, aby sa viazali na zakázaný vysoko toxický pesticíd známy ako azinfos-etyl. Keď to receptory urobia, spôsobia, že normálne zelené listy a stonka rastliny sčervenajú.
Dôležité je, že metabolizmus rastliny nie je nepriaznivo ovplyvnený. Napríklad v suchých podmienkach môže stále šetriť vodou. Okrem toho by technológia mohla byť pravdepodobne prispôsobená na detekciu iných znečisťujúcich látok.
„Snažíme sa byť schopní vnímať akúkoľvek chemikáliu v prostredí,“ povedal Sean Cutler z Kalifornskej univerzity v Riverside. „Iné pesticídy, ale aj lieky ako antikoncepčné pilulky vo vode, a iné veci, ktorých sa ľudia obávajú, že im budú vystavení. Toto sú aplikácie, ktoré sú teraz na dosah“.
Článok o výskume bol nedávno publikovaný v magazíne Nature Chemical Biology.