Zariadenie I-SMEL efektívne pomáha pri zbieraní morských molekúl

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 15. 11. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Dá sa povedať veľa o tom, čo sa deje v podmorskom prostredí, jednoducho tým, že uvidíte, ktoré zlúčeniny sú uvoľňované do vody morskými organizmami. Experimentálne nové zariadenie by čoskoro mohlo tento proces urýchliť a zjednodušiť ako kedykoľvek predtým.
Zvyčajne, ak vedci hľadajú chemikálie, ako je eDNA (environmentálna DNA) na miestach, ako sú koralové útesy, musia zbierať vzorky vody, ktoré sa následne analyzujú v laboratóriu. Problém je v tom, že niektoré zlúčeniny môžu byť prítomné len vo veľmi nízkych koncentráciách, takže pri štandardnom odbere vzoriek môžu chýbať. Zber a analýza väčšieho množstva vody môže vyriešiť tento problém, ale vyžaduje si to oveľa viac práce pre laboratórnych technikov aj vedcov v teréne, najmä ak vzorky získavajú potápači v hĺbke.
S ohľadom na tento problém sa tím vedcov z francúzskej univerzity Aix-Marseille rozhodli vyvinúť nástroj známy ako I-SMEL (In Situ Marine MoleculE Logger). Toto vodotesné zariadenie prenesie potápač na požadované miesto pod vodou a aktivuje sa stlačením tlačidla. Integrovaná pumpa potom tlačí morskú vodu cez sériu extrakčných kotúčov s tuhou fázou, ktoré sú podobné make-up-odstraňovačom, a ktoré zbierajú a koncentrujú molekuly vo vode na následnú analýzu.
V teste technológie bolo zariadenie I-SMEL úspešne použité na zber zlúčenín uvoľnených veľkými hubami v jaskyniach Stredozemného mora v hĺbke 20 metrov. Keď boli koncentrované zlúčeniny následne analyzované pomocou hmotnostnej spektrometrie, zistilo sa, že niektoré z nich majú molekulárne štruktúry, ktoré boli predtým vedecky neznáme. Univerzita uvádza, že takéto jedinečné zlúčeniny môžu jedného dňa nájsť využitie v nových spotrebiteľských produktoch.
Vedci teraz pracujú na „bezpilotnej“ verzii zariadenia, ktoré by mohlo byť ukotvené hlboko pod vodou na dlhú dobu a autonómne by filtrovalo morskú vodu na neskoršiu analýzu. Článok o výskume bol nedávno publikovaný v magazíne ACS Central Science.